RAPORT

Pogarda

Cichanouska: Waszyngton podejmie „silne działania” przeciwko Łukaszence

Według Cichanouskiej „dojdzie do silnych działań w najbliższym czasie” (fot. Omar Marques/Getty Images)
Według Cichanouskiej „dojdzie do silnych działań w najbliższym czasie” (fot. Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała po spotkaniu z szefem dyplomacji USA Antonym Blinkenem, że Ameryka podejmie „silne działania” przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki w „najbliższej przyszłości”.

Przewodniczący Rady Europejskiej: Białoruś zrobiła kolejny krok wstecz

Białoruś zrobiła dziś kolejny krok wstecz, zawieszając swój udział w Partnerstwie Wschodnim – oświadczył w poniedziałek przewodniczący Rady...

zobacz więcej

Rywalka Łukaszenki w sfałszowanych wyborach prezydenckich 2020 r. powiedziała telewizji CNN po spotkaniu w Departamencie Stanu, że rozmowy były „bardzo przyjazne i ciepłe” i oświadczyła, że „dojdzie do silnych działań w najbliższym czasie”.

Cichanouska nie podała szczegółów, jednak przyznała, że zwróciła się do amerykańskich władz, aby nie wahały się wprowadzić sankcji wobec reżymu Łukaszenki.

W czerwcu USA wspólnie z UE, Kanadą i Wielką Brytanią nałożyły nowy szereg sankcji przeciwko członkom białoruskiego aparatu represji, w tym m.in. KGB. W odróżnieniu od UE, Ameryka nie podjęła jednak sektorowych sankcji gospodarczych, choć już wcześniej sankcjami objęła również dziewięć państwowych firm, m.in. z branży paliwowej.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– To może być bolesne w perspektywie krótkoterminowej, ale ludzie cierpią teraz nie z powodu sankcji, tylko z powodu reżimu – powiedziała opozycjonistka.

W spotkaniu uczestniczyli podsekretarze stanu Victoria Nuland i Derek Chollet oraz ambasador USA w Białorusi Julie Fisher.

W komunikacie Departamentu Stanu resort podał, że Blinken „dołączył do grupy na część spotkania”. Rzecznik ministerstwa Ned Price dodał, że podczas rozmów poruszono temat „konieczności zakończenia represji reżimu Łukaszenki, razem z bezwarunkowym zwolnieniem wszystkich więźniów politycznych w Białorusi, inkluzywnym dialogiem politycznym i nowymi wyborami prezydenckimi pod międzynarodową obserwacją”.

Swiatłana Cichanouska w niedzielę rozpoczęła swoją pierwszą wizytę w USA. We wtorek ma się spotkać z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu Jake'iem Sullivanem, senatorami obydwu partii i szefową agencji ds. pomocy zagranicznej Samanthą Power. Wciąż nie wiadomo, czy dojdzie do spotkania z prezydentem Bidenem. Według źródeł w Kongresie, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa, spotkanie może odbyć się w czwartek, lecz nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Przeczytaj także: Łukaszenka straszył Zachód odpadami jądrowymi. Ambasador USA zbadał sprawę

W wywiadzie dla CNN Cichanouska stwierdziła, że rozmowa z Bidenem byłaby dla niej ważna, lecz „już mamy spotkania na takim wysokim szczeblu, na jaki nie każdy przywódca może liczyć”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej