RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Hiszpania oskarża TSUE o naruszanie kompetencji rządu krajowego

Hiszpania zakwestionowała uprawnienia sądu europejskiego (fot. Shutterstock/nitpicker)
Hiszpania zakwestionowała uprawnienia sądu europejskiego (fot. Shutterstock/nitpicker)

Hiszpania zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o ponowne zniesienie immunitetu trzem katalońskim eurodeputowanym i przywódcom niepodległościowym, z koalicji Razem dla Katalonii (JxCat), Carlesowi Puidgdemontowi, Toniemu Cominowi oraz Clarze Ponsati.

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił wyrok TSUE. Ostra krytyka europejskich sędziów

„Nowatorska doktryna” – tak o jednym z wyroków TSUE dotyczącym Hiszpanii wypowiedzieli się sędziowie Sądu Najwyższego tego kraju. Chodzi o wyrok w...

zobacz więcej

„Sąd UE nie może rozstrzygać kwestii leżących w gestii prawa i rządów państw członkowskich, w tym przypadku Hiszpanii” – uzasadniono w piśmie, na które powołał się w poniedziałek internetowy dziennik elDiario.es.

Na początku marca, na wniosek hiszpańskiego Sądu Najwyższego, Parlament Europejski  zdecydował o cofnięciu immunitetu parlamentarnego katalońskim liderom separatystycznym, którzy jednak odwołali się od tej decyzji.

Na początku czerwca TSUE tymczasowo zawiesił uchylenie immunitetu, aby eurodeputowani mogli uczestniczyć w posiedzeniach PE w Strasburgu bez ryzyka zatrzymania.

Zobacz także: Starcia katalońskiej policji z manifestantami na lotnisku w Barcelonie


Nakaz aresztowania przywódców separatystycznych obowiązuje na terenie Hiszpanii, a także w ramach SIRENE – europejskiego systemu osób poszukiwanych przez organy sądowe w celu aresztowania i ekstradycji.

Hiszpania kwestionuje uprawnienia sądu UE


W przedstawionych obecnie zarzutach w sprawie katalońskich liderów niepodległościowych Hiszpania zakwestionowała uprawnienia sądu europejskiego dotyczące zastosowania tzw. środka tymczasowego, tj. zawieszenia wykonania decyzji PE do czasu definitywnego rozstrzygnięcia.

Hiszpański sąd żąda od PE zawieszenia immunitetów Puigdemonta i Comina

Sąd Najwyższy Hiszpanii skierował w piątek do władz Parlamentu Europejskiego wniosek o zawieszenie immunitetu eurodeputowanych: byłego premiera...

zobacz więcej

Według Madrytu Trybunał nie może przywrócić czasowo immunitetu separatystom, ponieważ należy to do kompetencji rządu krajowego.

„Nadrzędna powinna być zgodność z prawem, a w szczególności gwarancja, że sąd państwa członkowskiego może działać w ramach swoich kompetencji (...). Wnioskowany środek zapobiegawczy pociąga za sobą nadmierne poświęcenie interesu wymiaru sprawiedliwości i poszanowania praworządności”.

Były premier Katalonii Carles Puidgdemont oraz kilku członków jego gabinetu, w tym Toni Comin i Clara Ponsati,  zostali w 2019 r. oskarżeni przez Sąd Najwyższy w Madrycie o rebelię i malwersację środków publicznych w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym, które zorganizowali w Katalonii w 2017 r. W tym samym roku wyjechali oni z Hiszpanii w obawie przed aresztowaniem.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W maju 2019 r. Puigdemont i Comin zostali wybrani do PE. Ponsati została eurodeputowaną w 2020 r.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej