RAPORT

Wojna na Ukrainie

Podnieśli cenę leku do 14 tys. euro. Urząd nałożył karę na producenta

Cena leku CDCA-Leadiant stopniowo rosła do 14 tys. euro za 100 kapsułek (fot. Shutterstock/nokwalai, zdjęcie ilustracyjne)
Cena leku CDCA-Leadiant stopniowo rosła do 14 tys. euro za 100 kapsułek (fot. Shutterstock/nokwalai, zdjęcie ilustracyjne)

Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM) ukarał grzywną w wysokości prawie 20 mln euro włoską firmę farmaceutyczną, która podniosła cenę leku na rzadką chorobę z 46 euro do 14 tys. euro.

Lekarz przepisał nielegalnie prawie 2 mln recept na silnie uzależniające leki

74-letni lekarz z nowojorskiego Long Island został oskarżony o nielegalne wypisanie ponad 1,8 mln dawek uzależniających opioidów, a także sprzedaż...

zobacz więcej

Włoska firma Leadiant od 2008 r. produkuje lek na rzadką chorobę metaboliczną ksantomatozę mózgowo-ścięgnistą (CTX). Jak ustalił Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków, cena leku o nazwie CDCA-Leadiant stopniowo rosła od 46 euro do 14 tys. euro za 100 kapsułek.

ACM informuje, że pacjenci są całkowicie uzależnieni od leku i muszą go przyjmować przez całe życie.

Regulator stwierdził, że firma nadużyła dominującej pozycji monopolisty, aby „wzbogacić się kosztem pacjentów i społeczeństwa”, i nałożył na nią karę w wysokości 19 569 500 euro.

„Producenci leków, którzy wprowadzają na rynek niedrogie innowacyjne leki, wnoszą istotny wkład w społeczeństwo, na którym mogą również zarabiać pieniądze” – twierdzi Martijn Snoep, cytowany w komunikacie prasowym prezes ACM. „Tutaj widzimy coś zupełnie innego. Leadiant dokonał ogromnego podniesienia ceny działającego od dawna leku przy ograniczonej inwestycji i niewielkim ryzyku. Tu w ogóle nie ma innowacji” – uważa Snoep.

Firma może wnieść odwołanie od decyzji urzędu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej