RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ognisko COVID-19 na niszczycielu. Armię wysłano do walki z piratami

Zakażenie wykryto u 247 spośród 301 marynarzy na niszczycielu Munmudaewang (fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Rebecca J. Moat)
Zakażenie wykryto u 247 spośród 301 marynarzy na niszczycielu Munmudaewang (fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Rebecca J. Moat)

Armia Korei Południowej mierzy się z największym jak dotąd ogniskiem pandemii COVID-19. Zakażenie wykryto u 247 spośród 301 marynarzy na niszczycielu Munmudaewang, który bierze udział w misji zwalczania piractwa u wybrzeży Afryki. Informację o ognisku choroby podała w poniedziałek agencja Yonhap.

Wariant Delta rozprzestrzenia się. Ponad tysiąc zakażeń w Korei Płd.

Służby medyczne Korei Płd. zgłosiły we wtorek 1150 nowych zakażeń koronawirusem. W kraju szybko i na coraz szerszą skalę szerzy się bardziej...

zobacz więcej

Południowokoreański niszczyciel Munmudaewang uczestniczy w operacjach skierowanych przeciw piratom w Zatoce Adeńskiej w pobliżu Somalii oraz w cieśninie Ormuz. Pierwsze przypadki zakażenia wykryto na jednostce w ubiegłym tygodniu – zakażonych było 6 marynarzy. Po wykryciu tych przypadków infekcji przeprowadzono badania u wszystkich członków załogi.

W niedzielę zakażenia potwierdzono u 68 marynarzy, a w poniedziałek wirusa wykryto u kolejnych 179. „W badaniach 301 członków załogi 247 miało wynik dodatni, a 50 ujemny. Wyniki czterech osób były niejednoznaczne” – poinformowało w komunikacie prasowym kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii.

16 spośród zakażonych marynarzy trafiło do szpitala, w tym jeden na oddział intensywnej terapii. Pozostali są izolowani na pokładzie niszczyciela. Wszyscy mają wrócić we wtorek do Korei Południowej na pokładzie samolotów wysłanych po nich przez rząd. Okręt zostanie natomiast sprowadzony do kraju przez zastępczy personel wysłany tymi samolotami.

Wiosenne manewry Korea Płd. – USA w ograniczonym zakresie

Z powodu pandemii koronawirusa Korea Południowa i Stany Zjednoczone przeprowadzą w nadchodzącym tygodniu coroczne wiosenne manewry wojskowe w...

zobacz więcej

Agencja Yonhap podkreśla, że ognisko na niszczycielu jest największym odnotowanym w południowokoreańskiej armii, odkąd w lutym 2020 roku zgłosiła ona pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w swoich szeregach.

Fala krytyki


Dowództwo koreańskich sił zbrojnych mierzy się z narastającą falą krytyki w związku z reakcją na infekcje. Gdy dzień po wypłynięciu z portu u jednego z marynarzy pojawiły się objawy choroby, nie został on przebadany na COVID-19 ani odizolowany, a dostał jedynie leki na przeziębienie. Po tygodniu rozchorowało się kilkunastu innych członków załogi.

Początkowo przebadano ich na koronawirusa przy użyciu szybkich testów i wyniki były ujemne, ale później dokładniejsze badania PCR potwierdziły zakażenie u 6 z nich.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Władze krytykowane były też za brak działań na rzecz zaszczepienia przeciw COVID-19 marynarzy służących na okrętach. Niszczyciel wypłynął z Korei Płd. przed rozpoczęciem programu szczepień przeciw COVID-19  i żaden z członków załogi nie jest zaszczepiony.

Według ministerstwa obrony obecnie w pełni zaszczepionych jest już 73 proc. spośród ok. 1300 południowokoreańskich marynarzy służących w misjach zagranicznych. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej