RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Twarde starcie polityków na Twitterze. „Wasz rząd wypłacał pieniądze mafiom”

Jan Grabiec i Marcin Horała o luce VAT (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Tomasz Gzell)
Jan Grabiec i Marcin Horała o luce VAT (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Tomasz Gzell)

Wiceminister Marcin Horała napisał na Twitterze, że między PiS a PO jest jedna zasadnicza różnica. „Rząd PO-PSL zbierał pieniądze od uczciwych podatników, żeby wypłacać wyłudzone zwroty mafiom podatkowym. Zaś rząd PiS odwrotnie – zabrał mafiom a wypłaca Polakom” – stwierdził polityk Prawa i Sprawiedliwości. „Powtarza pan przekazy partyjne” – odpisał zbulwersowany Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej. Na tym się jednak nie skończyło.

„O takie pytania dziennikarzy walczy Platforma!” Szok na konferencji PO [WIDEO]

– Liczymy bardzo na Donalda Tuska. Czy tym razem uda się pokonać PiS? – pytała w poniedziałek na konferencji prasowej dziennikarka z Pomorza...

zobacz więcej

Wyrwane z kontekstu  słowa Elżbiety Witek o państwowych pieniądzach odbiły się szerokim echem. Teraz do tej dyskusji odniósł się w sieci Marcin Horała, poseł PiS i wiceminister infrastruktury.

„To prawda, że rząd nie ma własnych pieniędzy” – napisał i dodał: „Różnica jest taka, że rząd PO-PSL zbierał je od uczciwych podatników, żeby wypłacać wyłudzone zwroty mafiom podatkowym. Zaś rząd PiS odwrotnie – zabrał mafiom a wypłaca Polakom”.

Zobacz także ->  Hurtownia z fakturami

„Powtarza pan przekazy partyjne, a rzeczywistość jest zupełnie inna” – odpowiedział rzecznik PO Jan Grabiec. „Niespłacone zobowiązania podatkowe (w tym głównie VAT) wzrosły w czasie rządów PiS do 120 mld zł” – dodał.

Luka VAT w Polsce kontra średnia UE

Spór Lewicy o współpracę z PO: Nie chcemy być głosem w chórze Tuska

Po weekendowym sporze w Lewicy zawieszonych zostało kilku przedstawicieli partii. Czy powodem kłótni było podejście do współpracy z Platformą...

zobacz więcej

Nie był to koniec internetowej „wymiany ciosów”.

„To raczej pan nie rozumie, o czym pisze” – stwierdził Horała. „Istotą problemów za waszych rządów nie były nie płacone zaległe podatki (to trzeba ograniczać, ale występuje w każdej gospodarce). Istotą było to, że to budżet wypłacał pieniądze mafiom w ramach rzekomych zwrotów” – napisał wiceminister.

Jan Grabiec nie dawał jednak za wygraną. Stwierdził, że to za rządów PiS powstają „ogromne zaległości podatkowe”.

Zobacz także ->  W 2017 r. luka VAT-owska w UE wyniosła 137 mld euro

Wpisy obu polityków chętnie komentują internauci. Niektórzy publikują m.in. grafiki wskazujące, że po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość stosunek poziomu polskiej luki podatkowej do średniej unijnej zaczął znacząco maleć.

Prof. Modzelewski o luce VAT

Ubłocony Morawiecki kontra opalony Tusk. Nowy tydzień w polskiej polityce

Politycy wkraczają w nowy tydzień. Premier Mateusz Morawiecki jest w zagrożonej podtopieniami Małopolsce. Szef rządu w weekend spotykał się z...

zobacz więcej

W ostatnim z tweetów Grabiec przytoczył opinię prof. Witolda Modzelewskiego. Były wiceminister finansów miał ocenić, że z VAT oddaje się rocznie wiele miliardów złotych, a tych środków „nie da się odzyskać”.

Ten sam ekspert starcie PO vs. PiS w sprawie luki vatowskiej dokładnie wyjaśniał też w wywiadzie dla portalu tvp.info.

Zobacz także ->  Ile Polski Ład zostawi w kieszeniach Polaków? Prof. Modzelewski: To więcej niż całe 500 Plus

– W 2015 r. dochody z VAT wynosiły około 123 mld zł, a w 2020 r. będzie to już prawdopodobnie około 185 mld zł. Łatwo policzyć, że daje to ponad 60 mld zł różnicy. Saldo tego podatku w omawianym okresie zwiększyło się więc o 50 proc. – zaznaczał w rozmowie z nami prof. Witold Modzelewski, wykładowca problematyki podatkowej.

Jak dodawał, tych kilka liczb  „to miara naszego bezspornego sukcesu”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej