RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ZUS: aktywowano bony turystyczne na kwotę ponad 2 mld zł

Do tej pory 2,4 mln Polaków aktywowało bony turystyczne (fot. PAP/Jan Dzban)
Do tej pory 2,4 mln Polaków aktywowało bony turystyczne (fot. PAP/Jan Dzban)

Do tej pory 2,4 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,1 mld złotych – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z bonu skorzystali już opiekunowie ponad 3,5 mln dzieci – dodała.

Aplikacja sprawdzi, które placówki honorują bon turystyczny

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uruchomiło serwis turystyka.gov.pl, który pozwala sprawdzić legalnie działające w Polsce obiekty...

zobacz więcej

ZUS podał, że płatności bonami turystycznymi przyjmuje ponad 27 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne na terenie Polski.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 Plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 Plus im nie przysługuje.

Dodatkowy bon


Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Szefowa ZUS przypomniała, że 1 sierpnia minie rok, od kiedy rodzice i inni opiekunowie mogą korzystać z Polskiego Bonu Turystycznego.

Polski Bon Turystyczny. Do 1 lipca rodzice aktywowali ich ponad 2 miliony

W programie Polski Bon Turystyczny, którego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej, zarezerwowano łącznie 4 miliardy...

zobacz więcej

– Do dziś skorzystali z niego opiekunowie ponad 3,5 miliona dzieci. Już 2,4 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,1 mld złotych. Jednocześnie zarejestrowaliśmy 1,3 mln płatności na kwotę ponad 930 mln złotych – przekazała prof. Gertruda Uścińska.

– To pokazuje, że zautomatyzowana i zelektronizowana formuła programu z aktywacją na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz płatnością za pomocą kodu otrzymywanego w SMS sprawdziła się. Rodzicie nie mają problemu z wykorzystaniem bonu – oceniła prezes Zakładu.

Realizacja świadczenia


Podkreśliła, że realizacja tego świadczenia odbywa się na PUE ZUS. – Od 1 sierpnia 2020 r. rodzic dziecka do 18. roku życia może aktywować bon na PUE ZUS. Wystarczy, że po wejściu na naszą platformę uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji rodzic otrzymuje specjalny kod, który należy pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS – wskazała prezes ZUS.

Zobacz także: https://www.tvp.info/54485087/zus-70-tys-ojcow-korzystalo-z-zasilku-macierzynskiego-dla-ojcow

Chcesz wypocząć w kraju? Rusza nowy portal turystyczny

Ruszył portal turystyka.gov.pl. Znajduje się na nim wykaz legalnie działających obiektów turystycznych w całej Polsce, informacje o ich usługach...

zobacz więcej

Profil na PUE ZUS można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Informacje znajdują się na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący, jak założyć profil na PUE. Pomoc deklarują również pracownicy Zakładu. W tym celu działa specjalna infolinia ZUS (22 11 22 111).

ZUS ma ustawowy dostęp do bazy danych tych osób. Ważne jest, aby o bon starały się te same osoby, które wnioskowały o 500 plus. Wówczas wygenerowanie bonu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) odbędzie się automatycznie i natychmiastowo. W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system – organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Zobacz także: Morawiecki: Strategia Demograficzna 2040 ma wzmocnić Polskę

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej