RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych? Prezes PGNiG tłumaczy

Zgodnie z ustawą, ceny gazu dla gospodarstw domowych zostaną uwolnione od 2024 r. (fot. Shutterstock/Marian Weyo)
Zgodnie z ustawą, ceny gazu dla gospodarstw domowych zostaną uwolnione od 2024 r. (fot. Shutterstock/Marian Weyo)

Samo uwolnienie cen gazu dla gospodarstw domowych nie spowoduje zmiany cen – ocenił prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodał, zmiany cen będzie wtedy wywoływać sytuacja rynkowa. Zgodnie z ustawą, ceny gazu dla gospodarstw domowych zostaną uwolnione od 2024 r.

Czy benzyny i autogaz podrożeją? Najnowsze prognozy analityków

Na stacjach paliw benzyny i autogaz drożeją, a minimalna obniżka cen diesla nie jest zapowiedzią korekty w dół – wskazują analitycy rynku paliw.

zobacz więcej

– Nie spodziewałbym się znaczących podwyżek. To nie uwolnienie spowoduje zmianę cen, tylko sytuacja rynkowa – powiedział Majewski na antenie telewizji wPolsce.pl. – To rynek będzie dyktował ceny gazu – dodał, przypominając, że polski rynek hurtowy gazu jest ściśle skorelowany z niemieckim.

Prezes PGNiG przypomniał, że konieczność zniesienia obowiązku zatwierdzania przez regulatora taryf na gaz dla gospodarstw domowych od 2024 r. wynika z wyroku TSUE z 2015 r. Trybunał stwierdził wówczas, że polskie przepisy naruszają prawo unijne.

W 2016 r. przyjęto więc ustawę, znoszącą taryfowanie ostatniej grupy odbiorców – czyli gospodarstw domowych – od początku 2024 r. Ceny gazu dla pozostałych odbiorców od lat są uwolnione.

W ubiegłym tygodniu Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził największemu dostawcy gazu do gospodarstw domowych – spółce PGNiG Obrót Detaliczny 12,4–proc. podwyżkę od 1 sierpnia. W kwietniu taryfy tego sprzedawcy wzrosły o 5,6 proc., a z początkiem roku ––o 2,9 proc. PGNiG OD uzasadniało wnioski o podwyżki wzrostem rynkowych cen gazu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej