RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Potomkowie Leonarda da Vinci są wśród nas. Zbadano drzewo genealogiczne mistrza

Te badania pozwolą naukowcom „zbadać korzenie geniuszu” Leonarda (fot. Dan Kitwood/Getty Images)
Te badania pozwolą naukowcom „zbadać korzenie geniuszu” Leonarda (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Trwające kilkadziesiąt lat badania nad rzekomymi szczątkami Leonarda da Vinci ujawniły, że 14 żyjących obecnie osób może twierdzić, że jest potomkami rodziny geniusza wszechczasów – wynika z badań opublikowanych w lipcu w prestiżowym piśmie naukowym „Human Evolution”.

Mona Lisa z niedoczynnością tarczycy? Endokrynolog wydał diagnozę

Wygląd a szczególnie tajemniczy uśmiech Mony Lisy od lat fascynuje nie tylko miłośników sztuki, ale również lekarzy. Ci drudzy wskazują, że...

zobacz więcej

Wniosek taki płynie z nowego drzewa genealogicznego, obejmującego 21 pokoleń i cztery gałęzie rodu da Vinci – informuje portal telewizji CNN.

Jest to część „Projektu DNA Leonarda Da Vinci”, który ma na celu potwierdzenie autentyczności szczątków Leonarda i „lepsze zrozumienie jego niezwykłych talentów i ostrości widzenia poprzez skojarzenia genetyczne” – napisali naukowcy w „Human Evolution”.

Tajemnice Leonarda da Vinci


Wskazali, że wyniki badania są „z niecierpliwością oczekiwane z historycznego punktu widzenia”, ponieważ pomogą badaczom „naukowo zbadać korzenie geniuszu” Leonarda, „znaleźć informacje na temat jego sprawności fizycznej i prawdopodobnie przedwczesnego starzenia się, bycia leworęcznym, jego zdrowia oraz możliwych chorób dziedzicznych, a także wyjaśnić pewne osobliwe zmysłowe postrzeganie, jak niezwykła jakość widzenia i synestezja”.

Najsłynniejszy obraz z polskich zbiorów znajdzie się na monetach euro

Z okazji 500. rocznicy śmierci genialnego malarza Leonarda da Vinci włoska mennica postanowiła, by „Dama z gronostajem” znalazła się w limitowanej...

zobacz więcej

Badacze zebrali dane z dokumentów historycznych w publicznych i prywatnych archiwach oraz z bezpośrednich relacji potomków Leonarda. Badanie nie przekazało wielu informacji na temat żyjących potomków mistrza, aby chronić ich prywatność – zaznacza CNN.

„Pasja granicząca niekiedy z obsesją”


Urodzony w 1452 r. Leonardo da Vinci był autorem dwóch najsłynniejszych obrazów w dziejach malarstwa: „Ostatniej Wieczerzy” i „Mona Lisy”. On sam uważał się nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Jak pisze Walter Isaacson w biografii Leonarda, „z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni”.

„Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych, których symbolem stał się »Człowiek witruwiański«, uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości” – podkreśla.

Zobacz także: Przełom w badaniach dynamiki materii aktywnej przy współudziale polskiego fizyka

W zeszłym roku jeden z uczestników internetowej licytacji zapłacił 98 tys. dolarów za udział w corocznym badaniu „Mona Lisy” przez Muzeum w Luwrze. Na początku lipca padł nowy rekord aukcyjny – malutki szkic niedźwiedzia autorstwa Leonarda został sprzedany za ponad 12 mln dolarów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej