RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ubłocony Morawiecki kontra opalony Tusk. Nowy tydzień w polskiej polityce

Mateusz Morawiecki, Donald Tusk (fot. PAP/Łukasz Gągulski, PAP/Paweł Supernak)
Mateusz Morawiecki, Donald Tusk (fot. PAP/Łukasz Gągulski, PAP/Paweł Supernak)

Politycy wkraczają w nowy tydzień. Premier Mateusz Morawiecki jest w zagrożonej podtopieniami Małopolsce. Szef rządu w weekend spotykał się z mieszkańcami, strażakami i brał udział w posiedzeniach sztabu kryzysowego. W ostatniej chwili odwołał inne obowiązki i został na noc na południu Polski. Tymczasem na północy Donald Tusk planuje spotkać się z mieszkańcami Gdańska. Wypoczęty i opalony lider PO wraca z Chorwacji, gdzie od tygodnia się relaksował. Pytanie, co na to opinia publiczna.

Premier w Dobczycach: O ile warunki pogodowe się nie pogorszą, sytuacja będzie opanowana

Jestem przekonany, że - o ile warunki pogodowe się nie pogorszą - sytuacja będzie opanowana - powiedział w niedzielę wieczorem premier Mateusz...

zobacz więcej

Powodzie szaleją w wielu krajach Europy. Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest w Niemczech, Belgii i Luksemburgu, ale w Holandii, Austrii czy Polsce żywioły również dają o sobie znać.

W weekend premier Mateusz Morawiecki odwiedził zalane tereny w Małopolsce. – Nie będziemy załamywać rąk, tylko odbudowywać – stwierdził i podkreślił, że pierwsze pieniądze mają się znaleźć na kontach poszkodowanych już w poniedziałek.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Później szef rządu miał się pojawić na nowej stacji PKP Kraków Bonarka, ale wydarzenie w tym miejscu zostało odwołane, bo premier zdecydował się zostać w woj. małopolskim na terenach dotkniętych podtopieniami.

Współpracownicy Morawieckiego zapowiedzieli dziennikarzom, że w związku z sytuacją na południu Polski możliwe jest również przełożenie poniedziałkowej konferencji z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i pełnomocnikiem rządu Januszem Cieszyńskim o cyberbezpieczeństwie.

– Dziękuję wszystkim służbom oraz tym, którzy w nocy bardzo ciężko pracowali i starali się pomóc sąsiadom. Niestety przez woj. małopolskie przetaczają się gwałtowne ulewy. Chcemy z wojewodą udać się do kolejnych miejsc – wyjaśniał w niedzielę późnym wieczorem Morawiecki.

W poniedziałek premier Morawiecki planuje jeszcze odwiedzić miejsce budowy wodociągu i kanalizacji w Ćmińsku oraz odbyć spotkanie z pracownikami firmy SKB Drive Tech w Radomsku.

Tusk w Gdańsku

Tusk w TVN24: Nieważne ustawy, ważne, kto odsunie PiS od władzy

Lech Kaczyński miał rzekomo przestrzegać Donalda Tuska przed swoim bratem Jarosławem. Lider PO mówił o tym w rozmowie z TVN24. Zapowiedział także...

zobacz więcej

Z kolei na drugim końcu Polski nowy tydzień rozpocznie się akcją „Kierunek przyszłość” polityków Platformy Obywatelskiej. Swój briefing prasowy planuje tam Borys Budka, a kluczowym punktem wydarzenia będzie wiec przewodniczącego Platformy Donalda Tuska na Długim Targu w Gdańsku. Przemówienie lidera PO ma się rozpocząć około godz. 17.

Co ciekawe, dwa tygodnie temu Donald Tusk wrócił do polskiej polityki. Rozgrzał atmosferę, a w licznych wystąpieniach atakował PiS, prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Zarzucał im między innymi lenistwo i podejmowanie złych decyzji w walce z epidemią. Po kilku dniach wystąpień, konferencji i wywiadów, sam pojechał na wakacje. Jak donosiły tabloidy, relaksował się w chorwackim Dubrowniku i korzystał z uroków klimatu śródziemnomorskiego.

Zobacz także ->  Nowy sondaż o Tusku. „Wyraźna przewaga”

W urlopach nie ma nic złego. Wręcz przeciwnie. Wiele osób zastanawiało się jednak, czy tydzień urlopu po tygodniu pracy to teraz norma u polityka PO.

Czy przyzwyczajony już do stylu życia, jaki poznał w Brukseli, będzie w stanie pracować na 100 procent? Czy po zniknięciu z czołówek gazet i jednym tweecie (w środku urlopu w sieci Tusk zaatakował PiS sugerując, że partia rządząca chce wyjść z UE) znów uda mu się przyciągnąć uwagę społeczną, a Polacy uwierzą, że jest on gotowy ciężko pracować w ich interesie?

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej