RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

250 czołgów, 232 posłów, jedno orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

(fot. Mark Wilson/Getty Images)
(fot. Mark Wilson/Getty Images)

Za nami gorący i burzliwy tydzień, także w polityce. Jedni cieszą z nowych czołgów, inni z powrotu sejmowej większości. Zaś opozycja znów straszy „Polexitem” z powodu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zabrania instytucjom Unii Europejskiej wtrącać się w nie swoje sprawy.

Pierwszy raz możemy mieć poziom życia jak na Zachodzie. Kto w tym może przeszkodzić? [WIDEO]

– Warto w końcu osiągnąć coś takiego, czego nigdy w naszej historii nie osiągnęliśmy. Jeżeli „Polski Ład” się uda, to będzie to osiągnięcie – bez...

zobacz więcej

Niedziela. Wizyta Prezydenta Litwy


W Polsce trwa ofensywa programowa Prawa i Sprawiedliwości. Prezes partii Jarosław Kaczyński odwiedził Rypin i Mławę. Podczas spotkań wicepremier Kaczyński ostrzegał, że w przestrzeni publicznej rozsiewane są kłamstwa o programie Polski Ład i prosił, aby o tym mówić wśród bliskich i znajomych. Celem Polskiego Ładu jest osiągnięcie poziomu życia takiego jak na zachodzie Europy.

– Warto w końcu osiągnąć coś takiego, czego nigdy w naszej historii nie osiągnęliśmy. Jeżeli Polski Ład się uda, to będzie to osiągnięcie – bez żadnego przerysowania, na miarę 1050 lat naszej historii – mówił w Mławie Jarosław Kaczyński.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką i prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agatą Kornhauser-Dudą spędzili dzień w Krakowie, gdzie brali udział m.in. w uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunta. W katedrze wawelskiej prezydenci złożyli kwiaty przy grobach królów Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta oraz wieńce przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii.

Podczas konferencji z prezydentem Nausedą prezydent Andrzej Duda mówił: – Staramy się wspierać naszych sąsiadów na Białorusi. Chcemy, żeby zapanowała tam prawdziwa demokracja, żeby mogli samostanowić o sobie obywatele Białorusi, wśród których są i ci pochodzenia litewskiego, i pochodzenia polskiego. Białorusi, która jest nam bliska – mówił prezydent Duda.

Ceną za wsparcie dla białoruskiej demokracji jest zwiększanie przez reżim Łukaszenki presji migracyjnej na Litwę i Polskę, co jest oceniane jako element wojny hybrydowej. Trudne relacje z innym sąsiadem wydają się dzisiaj już przeszłością, choć wydarzenia takie jak Rzeź Wołyńska są ciągle niezagojoną raną. W niedzielę w Polsce i na Ukrainie obchodzono Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. W katedrze Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku odprawiono mszę świętą w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej. We mszy uczestniczyła m.in. wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prezydent w Michniowie: Nie byłoby wielkiej historii polskiego bohaterstwa bez chłopskiej chaty

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w poniedziałek w Michniowie (woj. świętokrzyskie) w obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. – Michniów...

zobacz więcej

Poniedziałek. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej


Bolesna historia Polski związana jest także z 12 lipca. Tego dnia przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto to zostało ustanowione w rocznicę pacyfikacji wioski Michniów (Świętokrzyskie) przez okupanta niemieckiego, której dokonano w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku. W uroczystościach w Michniowie uczestniczył Prezydent Andrzej Duda, który mówił, że polscy chłopi zawsze wiedzieli, to znaczy honor i godność: – Gdzie są wartości, a gdzie są plewy.

To akurat na polskiej wsi umiano rozpoznać bardzo jednoznacznie. Na szczęście polska wieś potrafi to rozpoznać do dzisiaj i to jest jej wielka wartość, jedna z tych, które należy pielęgnować, co także jest obowiązkiem władz państwowych – mówił.

W poniedziałek minął rok od reelekcji Andrzeja Dudy na prezydenta Rzeczypospolitej. Z tej okazji Stowarzyszenie Dziennikarzy Polski zorganizowało z jego udziałem spotkanie autorskie wokół książki Marcina Wikły „Operacja Duda 2020. W czasie spotkania prezydent Duda przyznał, że w trudnych chwilach pomaga mu modlitwa. – Modlę się i się nie przejmuję. Wychodzę z założenia, że dam sobie radę. Choć czasem są trudne momenty. Wierzę w opiekę Opatrzności nad moimi działaniami jako prezydenta RP – mówił Andrzej Duda.

Wtorek. Zmiany w Kancelarii Prezydenta


Opatrzność czuwa, ale prezydent sam też musi wykonać pracę, w której pomaga mu zespół kancelarii. We wtorek powołał Jakuba Kumocha na szefa Biura Polityki Międzynarodowej, a Bognę Janke na stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za dialog społeczny. Dotychczasowy szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski obejmie funkcję ambasadora - stałego przedstawiciela RP przy ONZ. Podczas uroczystości prof. Szczerski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej”.

– Może pan śmiało podpisać się jako współautor pod każdym sukcesem międzynarodowym, który przez te sześć lat tutaj, w Kancelarii Prezydenta nastąpił, a było ich bardzo wiele – powiedział prezydent Duda dziękując prof. Szczerskiemu.

Spotkanie Morawiecki – Von der Leyen. Jakie tematy będą poruszone?

Wieczorem w Brukseli premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Podczas roboczej kolacji...

zobacz więcej

Jest już pierwszy akt oskarżenia w sprawie Sławomira Nowaka. Były dowódca GROM-u płk Dariusz Z. przyznał się do udziału w grupie przestępczej Sławomira Nowaka – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Do sądu złożono akt oskarżenia przeciwko niemu. Według śledczych mężczyzna żądał wielomilionowych łapówek od firm starających się o remonty dróg na Ukrainie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że pieniądze trafiały na konto cypryjskiej spółki, którą Z. miał założyć na polecenie Nowaka. Jeszcze niedawno Donald Tusk nazwał Nowaka „więźniem politycznym”, teraz nie broni jednak ani swojego współpracownika ani byłego szefa GROM-u.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się na roboczej kolacji z Ursulą von der Leyen. Po spotkaniu szefowa Komisji Europejskiej napisała na Twitterze, że spotkanie z było dobre i że poruszone zostały kwestie dotyczące m.in. klimatu, Funduszu Odbudowy i praworządności.

Środa. Liczby dnia: 1, 232,250


Rozmawiać trzeba, ale nic tak nie tworzy dobrych relacji międzynarodowych jak siła własnego państwa. Wicepremier Jarosław Kaczyński w środę poinformował, że nasza armia wzbogaci się o dużą liczbę najnowszej wersji amerykańskich czołgów Abrams.

– To są czołgi supernowoczesne, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewry, prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień, z ogromną precyzją i skutecznością. To nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych – mówił Jarosław Kaczyński.

Polska armia zakupi 250 egzemplarzy Abramsów wraz z amunicją, a dostawy mają rozpocząć się w przyszłym roku. - Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki - podkreślił charge d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

Druga liczba dnia to 232. Lider Prawa i Sprawiedliwości ogłosił, że liczba posłów w Klubie Parlamentarnym PiS wzrosła do 232, tym samym posiada on znów większość sejmową. Do Klubu jako nowy członek Partii Republikańskiej powraca poseł Monika Jankowska. „Długie analizy i rozmowy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, premierem Mateuszem Morawieckim i Adamem Bielanem zaowocowały kompromisem” – przyznała na Twitterze posłanka. Partia Republikańska rozwija się szybciej niż Polska 2050 Szymona Hołowni: liczy już siedmiu posłów i jednego europosła.

Karnkowski: Polexit – Platformie na ratunek

Gdyby ktoś swoją wiedzę na temat wydarzeń politycznych w połowie lipca 2021 roku czerpał tylko z kont twitterowych sympatyków polskiej opozycji,...

zobacz więcej

Sprawa Sławomira Nowaka nie schodzi z pierwszych stron gazet. „Gazeta Polska” ujawniła, że podejrzany o korupcję, mający na koncie 17 zarzutów prokuratorskich, były minister transportu Sławomir Nowak przez rok pracował dla Joschki Fischera. Były wicekanclerz Niemiec od dłuższego czasu zajmuje się lobbingiem. Z ustaleń GP wynika, że Nowak „wykonywał działania na rzecz niemieckich koncernów działających w Polsce”, wystawiając za to faktury w wysokości 3000 euro miesięcznie.

Trzecia liczba dnia to 1. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny wydał tylko jedno orzeczenie, ale za to niezwykle ważne. Przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień przed ogłoszeniem orzeczenia TK, wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta, która wcześniej w ramach zabezpieczenia kazała nam zamknąć Turów, teraz kazała w ramach środków tymczasowych zawiesić przepisy krajowych dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że Polska tego nie zrobi. Podobne orzeczenia, opierające się na wyższości krajowej konstytucji nad prawem unijnym wydały sądy m.in. w Niemczech, Francji i Rumunii.

Tymczasem polska opozycja rozpoczęła kolejną akcję „Polexit”. Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem orzeczenia TK Ewa Kopacz mówiła: „Są tylko dwa wyjścia: albo zmienić polską konstytucję, albo wyjść z Unii Europejskiej”. A jeszcze niedawno dla opozycji konstytucja była święta… Szymon Hołownia nawet nad nią płakał…

Czwartek. Dwa wyroki TSUE


Premier Mateusz Morawiecki w Nowym Dworze Mazowieckim ogłaszał projekty zaostrzenia kar w kodeksie ruchu drogowego, ale odniósł się też do wyroku TK: - Nigdzie w traktatach kompetencje reformowania wymiaru sprawiedliwości nigdy nie zostały przekazane przez państwa członkowskie – mówił szef rządu. Mateusz Morawiecki podkreślał, że dla niego najwyższym aktem prawnym jest konstytucja.

Müller: Orzeczenie TSUE w sprawie gazociągu OPAL nie budzi wątpliwości. To wynika z traktatów

Rozstrzygnięcie TSUE w sprawie gazociągu OPAL nie budzi wątpliwości, ponieważ kwestia solidarności energetycznej jest elementem kognicji Trybunału,...

zobacz więcej

Inaczej uważa TSUE, które przypisuje sobie prawo o decydowania o wszystkim. Tego dnia Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii. W ogłoszonym wyroku TSUE uwzględnił wszystkie zarzuty Komisji Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.

– Mamy do czynienia z wyrokiem politycznym, wydanym na polityczne zamówienie KE, u którego podstaw leży segregacja państw na lepsze i gorsze. A głębiej, sądzę, kryje się kolonialne myślenie pozwalające na tego rodzaju pozaprawną segregację i różnicowanie państw i obywateli UE – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Tego dnia z Luksemburga dotarła do nas także dobra wiadomość. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, odnogi Nord Stream 1. TSUE stwierdził, że wbrew argumentacji Niemiec zgodność z prawem każdego aktu instytucji UE dotyczącego unijnej polityki energetycznej należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej. Jest to już drugie zwycięstwo Polski w sprawie gazociągu Opal w ostatnich latach.

Piątek. Uchwała już działa


Na początku lipca na Kongresie Prawa i Sprawiedliwości partia przyjęła uchwałę, zgodnie z którą współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Ministerstwo Aktywów Państwowych w piątek poinformowało, że w spółkach Skarbu Państwa podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych rozpoczął się proces wdrażania zapisów uchwały sanacyjnej.

„Osoby, które są blisko związane rodzinnie z parlamentarzystami PiS (dzieci, współmałżonkowie, rodzice oraz rodzeństwo), a zasiadali we władzach tych spółek (zarządy i rady nadzorcze), nie pełnią już tych funkcji” – napisał rzecznik resortu aktywów państwowych. Na kilkaset spółek w grupie podległej MAP tylko 15 osób było rodzinnie związane z parlamentarzystami PiS i równocześnie zasiadało we władzach tych spółek”. Zarządy i rady nadzorcze spółek podległych MAP liczą łącznie kilka tysięcy osób.

„PO nie pokona PiS samodzielnie”. Szczere wyznanie Schetyny

Będzie bardzo ciężko, żeby jedna partia pokonała PiS. Platforma Obywatelska ma być osią tej większej, zwycięskiej konstrukcji – podkreśla w...

zobacz więcej

W ramach walki z dezinformacją udała się skuteczna interwencja polskiego rządu wspartego przez jeden z krajów NATO – informowała Wirtualna Polska. Udało się usunąć z komunikatora Telegram dwa kanały, gdzie od kilku tygodni umieszczano materiały pochodzące rzekomo ze skrzynki ministra Michała Dworczyka. „Można powiedzieć, że w pewnym momencie Telegram został uświadomiony, że dalsze utrzymywanie tych dwóch kanałów może zagrozić istnieniu samego Telegrama, a KPRM dysponuje instrumentami, które pomogą to wyegzekwować” – powiedziała WP osoba zaangażowana w proces usuwania obu kanałów.

Można pokonać dezinformację za granicą, ale jak to zrobić w kraju, kiedy rozsiewa ją były lider PO Borys Budka? W Rzeszowie Budka mówił, że Jarosław Kaczyński „wie, że w jego elektoracie poparcie dla szczepień jest bardzo niskie, to nie potrafi wbrew interesowi politycznemu stanąć i powiedzieć: ludzie szczepcie się”. Tymczasem prezes PiS jeszcze niedawno wielokrotnie zachęcał Polaków do szczepień przeciwko koronawirusowi i sam się zaszczepił…

Sobota. Trzaskowski Niemcom, Niemcy Trzaskowskiemu


Będzie bardzo ciężko, żeby jedna partia pokonała PiS. Platforma Obywatelska ma być osią tej większej, zwycięskiej konstrukcji – podkreśla w rozmowie w sobotnim „Super Expressie” były lider PO Grzegorz Schetyna. Ale budowa tej „zwycięskiej koalicji” może być poważnym problemem, bo póki co, środowiska opozycyjne same się konfliktują ze sobą. W sobotę w Warszawie odbył się zarząd Nowej Lewicy, a jej szef Włodzimierz Czarzasty zawiesił w prawach kilku ważnych członków tej partii.

W ramach akcji odwetowej szykuje się próba odwołania Włodzimierza Czarzastego. A tak miało być pięknie, kiedy SLD połączy się z Wiosną. Partia Razem trzyma się z boku i kto wie, czy nie skorzysta na wojnie domowej u kolegów z klubu.

Warszawski ratusz kierowany przez Rafała Trzaskowskiego zapłaci 100 mln złotych na wynajem biur w wieżowcu należącym do niemieckiego Commerz Real. „Niemiecka spółka z grupy Commerzbank jest kierowana przez Manfreda Knofa, który pracował dla Fundacji Konrada Adenauera, która jest partnerem inicjatywy Trzaskowskiego” – pisze wpolityce.pl. Chodzi o „Campus Polska Przyszłości”, który Ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego organizuje w sierpniu w Olsztynie. Jakby ktoś się do tej pory zastanawiał, jak będzie wyglądała ta „Polska Przyszłości”, to już nie musi jeździć do Olsztyna: będzie płacić ogromne pieniądze Niemcom, za to samo, co można dostać taniej w Polsce…

Sprawdź też: 100 mln zapłaci Warszawa za wynajem biur

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej