RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hiszpania. Wydarzenie „edukacyjne dla dzieci”. Naturyści świętowali Dzień bez Stroju Kąpielowego

Organizatorzy reklamowali wydarzenie jako „edukacyjne dla dzieci”. (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)
Organizatorzy reklamowali wydarzenie jako „edukacyjne dla dzieci”. (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

Hiszpańskie organizacje naturystów we współpracy z lokalnymi władzami liberalnej partii Ciudadanos w dystrykcie Latina w Madrycie w niedzielę zorganizowały na publicznej pływalni Dzień Bez Stroju Kąpielowego. Organizatorzy zachęcali do udziału wszystkich chętnych, w tym całe rodziny, przekonując, że wydarzenie jest „edukacyjne dla dzieci”.

Kąpiel w Morskim Oku, nago i poza szlakiem. Nie obyło się bez kary

Dwóch turystów z czeskiego Brna, w wieku 58 i 64 lat, zostało ukaranych mandatami za kąpanie się nago w Morskim Oku. Plażujących i kąpiących się...

zobacz więcej

Według organizacji naturystów „strój kąpielowy jest niehigieniczny, nie przepuszcza słońca, zatrzymuje wilgoć i nie pozwala na odpowiedni prysznic przed kąpielą w basenie”, a „przede wszystkim zwraca uwagę na pewne części ciała, które ukrywa jako niemoralne, złe".

Jak przekonują przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Naturyzmu Wspólnoty Madrytu (ADN), cytowani przez dziennik internetowy „Gacetin Madrid”, „strój kąpielowy jest z natury niemoralny, sprawia, że niemoralne stają się części ciała, które ukrywa, kryminalizuje ludzkie ciało, nie jest ideologicznie neutralny”.

W deklaracji opublikowanej przez Hiszpańską Federację Naturyzmu (FEN) nudystów poinstruowano, aby w niedzielę przyszli wcześnie na pływalnię i zajmowali „widoczne miejsca blisko wejścia”, aby „zachęcić rodziny i wszystkie osoby do przyłączenia się i wypróbowania najlepszego sposobu na cieszenie się dniem na basenie”.

„Potępiamy konserwatywne ugrupowania, które pod fałszywym pretekstem ochrony rodziny i dziecka chcą narzucić swoją moralność i ograniczyć swobody obywatelskie. Zachęćcie waszych przyjaciół i rodziny do udziału w tym doświadczeniu, szczególnie edukacyjnym dla dzieci” – podkreślili organizatorzy w deklaracji.

Organizacje naturystów opowiedziały się za „brakiem stroju kąpielowego jako opcją standardową”.

Koronawirus we francuskim kurorcie. Choroba dziesiątkuje nudystów

Cap d'Agde u wybrzeży południowej Francji to popularny kurort, gdzie znajduje się największa w Europie plaża dla naturystów. Jak donosi portal...

zobacz więcej

„Pragniemy wkomponować naturalną nagość w krajobraz plaż, rzek i basenów. Chcemy, aby wszyscy mogli wyrażać swoją wolność w ubieraniu się, mieli prawo do własnego wizerunku oraz konstytucyjnie uznanej swobody wypowiedzi, zgodnie z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (...).

Informujemy, że UNICEF, największa międzynarodowa organizacja działająca na rzecz dzieci, w żadnym ze swoich dokumentów nie wskazuje nagości człowieka jako wyrządzającej szkody” – wskazano.

Według tego oświadczenia „nudyzm jest społecznie korzystny, gdyż pomaga zmniejszyć różnice między ludźmi i wyeliminować seksualne konotacje nagości". „Twierdzimy, że nagość pomaga zaakceptować własne ciało. Osoba, która się rozbiera, to osoba, która akceptuje swoje ciało takim, jakie jest” – podkreślili organizatorzy.

To już trzeci w tym roku Dzień Bez Stroju Kąpielowego w Madrycie. Początek inicjatywy datuje się na 2003 r., na podstawie umowy między władzami miasta Madrytu i organizacjami naturystów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej