RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosyjska presja ws. Nord Stream 2. Gazprom odetnie Europę od gazu?

Rosjanie chcą szybkiego ukończenia Nord Stream 2 (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)
Rosjanie chcą szybkiego ukończenia Nord Stream 2 (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)

Surowa zima sprawiła, że magazyny gazu ziemnego w Niemczech i Austrii stoją niemal puste. „Rosyjski Gazprom mógłby zwiększyć wielkość dostaw. Ale lider rynku nie robi tego, mimo że ceny osiągnęły niedawno 13-letni rekord. Rośnie więc zagrożenie, że Europa wejdzie w kolejną zimę bez wystarczających rezerw gazu” - informuje Deutsche Welle. .

Budowa gazociągu Nord Stream 2. Jest termin zakończenia prac

Prace związane z budową gazociągu Nord Stream 2 zakończymy w sierpniu – informuje Matthias Warnig, szef realizującej ten projekt spółki Nord Stream...

zobacz więcej

− Wygląda na to, że Gazprom nie tylko dokonuje optymalizacji cen i ilości, ale raczej wywiera presję, aby zapewnić zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 − zauważa Joachim Endress, szef berlińskiej firmy doradczej Ganexo, w swoim raporcie o rynku gazu.

Efekt tego jest taki, że dwa najważniejsze europejskie magazyny Gazpromu - w Rehden w Niemczech (największy w UE) oraz w Haidach w Austrii - były prawie całkowicie puste na początku lata, a ich uzupełnianie dopiero się rozpoczęło. − To jest zupełnie nietypowe dla Gazpromu i woła o polityczną interpretację − mówi niezależny berliński ekspert ds. rynku gazu Heiko Lohmann.

Obecnie Europa otrzymuje z Rosji dużo mniej gazu niż w minionych latach. Według wynegocjowanych wcześniej w kontraktów w latach 2021-2024 tranzyt surowca wyniesie 40 mld metrów sześciennych rocznie. To o 25 mld mniej niż w ubiegłym roku.

Gdy umowa była negocjowana Rosjanie zakładali szybkie ukończenie Nord Stream 2. Przez amerykańskiej sankcje inwestycja mocno zwolniła. Do tego Gazprom nie zamierza zwiększać dostaw, a jeszcze rozpoczął prace konserwacyjne w rurociągu jamalskim i Nord Stream 1.

„Wniosek jest taki, że gdzieś jesienią, być może we wrześniu, rosyjska spółka postawi Europejczyków przed wyborem: Albo szybko wydacie pozwolenie na eksploatację gazociągu Nord Stream 2 (który prawdopodobnie będzie gotowy do tego czasu) o przepustowości 55 mld metrów sześciennych, albo będziecie mieli duże problemy z dostawami gazu w nadchodzącej zimie” – sugeruje Deutsche Welle.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej