RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Financial Times” straszy Polskę: Powinna się przygotować do wyjścia z UE

„Financial Times” skrytykował działania rządu Mateusza Morawieckiego (fot. PAP/EPA/PASCAL ROSSIGNOL / POOL)
„Financial Times” skrytykował działania rządu Mateusza Morawieckiego (fot. PAP/EPA/PASCAL ROSSIGNOL / POOL)

Dziennik utrzymuje, że Bruksela powinna zademonstrować „prawdziwą determinację w ochronie porządku prawnego UE” i uruchomić tak zwany mechanizm warunkowości, czyli zatrzymać fundusze unijne dla krajów, które mają nie przestrzegać praworządności. Wedlug gazety członkostwo Polski jest jednym z największych sukcesów Unii Europejskiej od czasu przystąpienia byłego kraju z bloku komunistycznego w 2004 roku. „FT” grzmi jednocześnie, że jeśli polskiemu rządowi nie podobają się obowiązki wynikającyce z członkostwa w Unii to powinien przygotować się do jej opuszczenia.

„Decentralizacja albo porażka”. Niemiecki socjolog o UE

Niemiecki socjolog Wolfgang Streeck stanął w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” po stronie Polski i Węgier w sporze z Brukselą. Opowiedział się...

zobacz więcej

W artykule zatytułowanym „Trzeba położyć kres łamaniu prawa unijnego przez Polskę” przyznano, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest jednym z największych sukcesów Wspólnoty, który doprowadził do rozkwitu gospodarki i wzmocnienia bezpieczeństwa naszego kraju.

„Osiągnięcia te są obecnie zagrożone ze względu na niemal fanatyczne dążenie rządu Prawa i Sprawiedliwości do krępowania polskiego sądownictwa, co jest jawnym naruszeniem konstytucji, a teraz zobowiązań unijnych” – pisze „FT”, przypominając o ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że stosowanie środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących polskiego sądownictwa jest niezgodne z konstytucją.

„FT”: Komisja Europejska nie ma wyjścia


„Komisja Europejska nie ma innego wyjścia, jak wszcząć postępowanie przeciwko Polsce za jej nieposłuszeństwo. Powinna też wystąpić do TSUE o ukaranie Polski za niewykonanie wcześniejszych postanowień” – twierdzi „FT”. Dziennik dowodzi, że Bruksela powinna zademonstrować „prawdziwą determinację w ochronie porządku prawnego UE” i uruchomić tak zwany mechanizm warunkowości, czyli zatrzymać fundusze unijne dla krajów, które nie przestrzegają praworządności. „Nie ma lepszego przykładu niż dzisiejsza Polska” – oceniono. W artykule zasugerowano, że „jeśli polskiemu rządowi nie podoba się obowiązek bycia w Unii Europejskiej, to powinien przygotować się do jej opuszczenia. Większość Polaków wzdrygnęłaby się na ten pomysł, wiedząc, że członkostwo jest podstawą sukcesu kraju. Ale działania ich rządu będą ich w ten czy inny sposób kosztowne” – uważa „FT”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej