RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Punkty pocztowe w markecie? Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedzielę

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary (fot. Pixabay)
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary (fot. Pixabay)

Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów – powiedział PAP poseł PiS Janusz Śniadek. Projekt trafił do Sejmu. Jak ocenił mamy do czynienia z plagą patologii otwierania punktów pocztowych w marketach. – W większości jest to fikcyjne – powiedział Śniadek.

Niedziele handlowe. Sprawdź czy jutro zrobisz zakupy

18 lipca sklepy będą zamknięte. Sprawdź, kiedy przypada najbliższa niedziela handlowa.

zobacz więcej

– Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu, jest już w Sejmie i czeka na nadanie numeru i podpis pani marszałek – powiedział poseł. Dodał, że może to nastąpić w każdej chwili.

Ocenił, że w tej chwili plagą i patologią jest powoływanie się przez niektóre podmioty na działalność pocztową, aby ominąć zakaz handlu w niedzielę. – W większości jest to fikcyjne – zwrócił uwagę.

Śniadek wyjaśnił, że złożony przez niego projekt zakłada, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający. – Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej – zaznaczył.

Dodał, że Inspekcja Pracy będzie badała ten rejestr. – Sprawdzi, czy placówka spełnia warunek, że przychody z przeważającej działalności rzeczywiście przekraczają 50 proc. pozostałych przychodów – wskazał poseł PiS.

GUS o wzroście cen skupu podstawowych produktów rolnych

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w I półroczu 2021 r. wzrosły o 11,9 proc. w stosunku do I połowy 2020 r. – poinformował Główny Urząd...

zobacz więcej

Poczta dogadana z Biedronką


9 lipca br. Poczta Polska poinformowała o podpisaniu umowy w właścicielem sieci sklepów Biedronka. Umowa wprowadza możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w jej sklepach, w związku z tym w niehandlową niedzielę 18 lipca otwartych będzie kilkadziesiąt sklepów tej sieci.

Rzecznik rządu, pytany w poniedziałek, czy tego typu umowa umożliwi tej sieci handlowej otwarcie swych sklepów w niedziele, omijając w ten sposób wprowadzony trzy lata temu zakaz handlu w te dni, odpowiedział, że nie zna szczegółów umowy. Jak dodał, „polski rząd stoi na tym samym stanowisku cały czas – będziemy prowadzić takie działania legislacyjne, aby ewentualne sposoby omijania tych przepisów likwidować”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje między innymi działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Na 27 lipca został wyznaczony termin ogłoszenia przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie przepisów wprowadzających co do zasady zakaz handlu w niedziele. Wniosek w tej sprawie w TK złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej