RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bezpiecznie jak w Polsce. Mamy jeden z najniższych wskaźników przestępstw w Unii

W Polsce odsetek aktów przestępczych jest o ponad połowę mniejszy niż w reszcie UE (fot. PAP/P.Supernak, zdjęcie ilustracyjne)
W Polsce odsetek aktów przestępczych jest o ponad połowę mniejszy niż w reszcie UE (fot. PAP/P.Supernak, zdjęcie ilustracyjne)

W Unii Europejskiej co dziesiąty mieszkaniec skarży się na akty przemocy, przestępczości i wandalizmu – wynika z danych Eurostatu. W Polsce ten odsetek jest o ponad połowę mniejszy.

„Polska jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie”. Policja komentuje dane Eurostatu

„Polska jest wśród państw, których obywatele najrzadziej zgłaszali przestępstwa, przemoc lub wandalizm w swojej okolicy w 2019 roku” – podał...

zobacz więcej

Według raportu Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej najbezpieczniejszym krajem we wspólnocie jest Chorwacja. Tuż za nimi plasuje się Litwa, a trzecie miejsce zajmuje Polska.

W 2019 roku z aktami przemocy, przestępczości i wandalizmu miało do czynienia 4,4 proc Polaków. To dużo mnniej niż średnia unijna, ktora wyniosła 11 proc. mieszkańców.

Niechlubym liderem zestawienia jest Bułgaria (20,2 proc.), przed Grecją (16,9 proc.) i Holandią (16,3 proc.).

W komentarzu do danych zaznaczono, że na tego typu problemy dużo częściej skarżyli się mieszkańcy miast (21,3 proc.) niż wsi (6,9 proc.). Częściej z przemocą i wandalizmem spotykali się także ludzie zagrożeni ubóstwem (13,4 proc. wobec 10,6 proc. dla ludzi spoza tej grupy).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej