RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstał plastik, który rozkłada się w świetle i powietrzu

Specjalne tworzywo zostało opisane  na łamach „Journal of the American Chemical Society” (fot. Shutterstock)
Specjalne tworzywo zostało opisane  na łamach „Journal of the American Chemical Society” (fot. Shutterstock)

Chińscy chemicy opracowali tworzywo, które z pomocą promieni słonecznych może rozłożyć się nawet w tydzień. Powstają po nim tylko małe nietoksyczne cząsteczki.

Plastik w ryżu. Jest sposób na zmniejszenie liczby jego drobinek

Australijscy naukowcy odkryli, że w ryżu instant znajduje się najwięcej plastiku spośród wszystkich rodzajów tej rośliny, jednocześnie podali, że...

zobacz więcej

Plastik zaśmieca już całą planetę, m.in. dlatego, że jest wyjątkowo trwały. Dlatego naukowcy usilnie poszukują alternatyw, które będą bezpieczniejsze.

Tworzywo opisane  na łamach „Journal of the American Chemical Society (JACS)” bardzo różni się od zwykłego plastiku – rozkłada się w tydzień. Potrzebuje do tego tylko słońca i powietrza, a pozostają po nim jedynie małe nieszkodliwe cząsteczki kwasu bursztynowego.

 Czas trwałości tworzywa do ustalenia         


Choć raczej nikt nie będzie potrzebował butelki czy torby, która rozłoży się po tygodniu od wyprodukowania, to naukowcy tłumaczą, że ich materiał można łatwo połączyć z innymi biodegradowalnymi materiałami,  co pozwoli na uzyskanie optymalnego czasu trwałości.

Nowe tworzywo może według chińskich badaczy znaleźć zastosowanie nawet w produkcji elementów elektroniki. Odizolowany od światła i powietrza, wewnątrz telefonu lub innego urządzenia, polimer trwałby przez lata, a zacząłby się rozkładać  dopiero na koniec życia gadżetu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Środek przeciwbólowy z jadu ptasznika? Pomoc dzięki milionom lat ewolucji

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davies pracują nad nowym typem środka przeciwbólowego, opartego na jadzie ptasznika. Badania to część...

zobacz więcej

Badacze stworzyli swój wynalazek, szukając plastiku, którego kolorem można by sterować za pomocą pH (kwasowości).   Dzięki temu miałby działać jako czujnik chemiczny. Okazało się, że w słońcu i na powietrzu, głęboka czerwień tworzywa blednie, a ono samo się rozkłada. Barwa pochodziła bowiem ze struktury chemicznej samego plastiku, a nie dodatkowego barwnika. 

 

 Utlenianie pod wpływem promieni słonecznych         


Badania wskazały, że za  rozpad tworzących nowy plastik cząsteczek odpowiadają procesy fotooksydacyjne – utlenianie zachodzące pod wpływem energii słonecznej. To zupełnie inny mechanizm, niż stosowany w obecnie znanych biodegradowalnych tworzywach, które zwykle poddają się aktywności bakterii.

Naukowcy podejrzewają, że podobne reakcje może dać się uzyskać także w innych polimerach, co otworzyłoby drogę do opracowania zestawu różnych tworzyw.   Komentując przedstawione przez chiński zespół wyniki, Eugene Chen - chemik z Colorado State University w Fort Collins nazwał nowy polimer „niemal idealnym plastikiem”.

– Będziemy nadal badali degradację plastików – mówi współautor nowego wynalazku Liang Luo.

Choć nie ma jeszcze sprecyzowanych planów w tej sprawie, badacz twierdzi, że tworzywo może trafić na rynek w ciągu 5-10 lat. 

Sprawdź też: Zbadać ewolucję w probówce, czyli duży może więcej

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej