RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy mieszkaniec warszawskiego zoo. Na świat przyszedł wielbłąd Maniek

Wielbłąd Maniek jest pod czułą opieką mamy Helgi (fot. FB/Warszawskie ZOO)
Wielbłąd Maniek jest pod czułą opieką mamy Helgi (fot. FB/Warszawskie ZOO)

Jest synem Helgi i kuzynem urodzonej w marcu Mani. Wszystkich zaskoczył niezwykle jasnym kolorem wełny. W warszawskim zoo na świat przyszedł wielbłąd Maniek.

Serbskie zoo przywitało cztery nowo narodzone lwiątka [WIDEO]

Cztery lwiątka urodziły się w zoo w mieście Subotica w północnej Serbii. Ich płeć nie została jeszcze określona. Jak przekazała opiekunka zwierząt...

zobacz więcej

Młode wielbłądy razem ze swoimi mamami przebywają na wybiegu kwarantannowym, z dala od zwiedzających.

„Jak maluchy podrosną, to zapewne całe towarzystwo wróci na wybieg ekspozycyjny. Na razie możecie tam oglądać tylko Józefinę, ale prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość" – czytamy w mediach społeczenościowych stołecznego zoo.

Maniek zaskoczył wszystkich bardzo jasnym kolorem wełny. „Wreszcie mamy w stadzie prawdziwego blondyna, chociaż z wiekiem to może się oczywiście zmienić” – przekazało zoo.

Wielbłądy w warszawskim zoo to baktriany, czyli wielbłądy dwugarbne. W stanie dzikim zamieszkują stepy Mongolii i Chin. Różnią się od wielbłąda jednogarbnego (dromadera), mniejszymi nogami, tęższą budową ciała i bardziej obfitą sierścią.Nie straszne są im warunki pustynne. Ich nozdrza mogą się otwierać i zamykać, chroniąc przed wdychaniem piasku, a gęste i długie rzęsy chronią przed sypiącym w oczy piaskiem.

Dwa garby służą do magazynowania tłuszczu pozyskanego ze zjadanych roślin. Wielbłąd potrafi oszczędzać wodę, a kiedy jest okazja, może jej wypić jednorazowo prawie 60 litrów. Gęste futro chroni go przed temperaturą, która spada zimą poniżej 30 stopni Celsjusza.

Dziko żyjące baktriany są gatunkiem krytycznie zagrożonym. Największym wrogiem dzikich wielbłądów dwugarbnych jest działalność człowieka: polowania, wypas zwierząt hodowlanych, grabież naturalnych siedlisk i krzyżowanie z wielbłądami udomowionymi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej