RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opozycja atakuje Czarnka. Dostali mocną odpowiedź

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Mateusz Marek)
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Mateusz Marek)

– Projekt ministra edukacji Przemysława Czarnka uzyskał same negatywne opinie – przekonywały posłanki Koalicji Obywatelskiej. Skrytykowały rządowy projekt nazywany „pakietem wolności akademickiej”, bo w ich ocenie zaproponowane tam rozwiązania przekształcą uczelnie wyższe w „hyde park”. „Kłamstwo to jedyne, co wam zostało” – odpowiedział Czarnek.

„Strefy wolne od LGBT” są jak UFO. Mocna opinia prawnika

Wszczęcie procedury ws. „stref wolnych od #LGBT” jest jak kolejne śledztwo ws. UFO – ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prezes Ordo Iuris Jerzy...

zobacz więcej

Na krytykę posłanek KO zareagował w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek.

„Kłamstwo to jedyne co Wam zostało. Prawo do wyrażania przekonań światopoglądowych, religijnych i filozoficznych to prawo konstytucyjne i zostanie wprowadzone Pakietem Wolności Akademickiej. Opinie naukowe podlegają recenzji naukowej - Pakiet Wolnościowy tego nie reguluje” – napisał minister na Twitterze.

Chodzi o przygotowany przez MEiN projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który zmierza do tego, by wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego.

Zobacz także ->  Czarnek, Szydło, Błaszczak – czołowi politycy PiS w ten weekend ruszają w Polskę

Projekt jest określany jako „pakiet wolnościowy” lub „pakiet wolności akademickiej”. Jego pierwsze czytanie ma się odbyć w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Obalą lidera Lewicy? „To miałoby katastrofalne konsekwencje”

W sobotę zbiera się Zarząd Krajowy Nowej Lewicy. Nieoficjalne informacje wskazują, że część działaczy SLD chce odwołania swojego szefa Włodzimierza...

zobacz więcej

Koalicja Obywatelska oburzona


Założenia rządowej propozycji niepokoją Koalicję Obywatelską. Była minister edukacji Krystyna Szumilas oceniła na piątkowej konferencji prasowej, iż projekt ogranicza autonomię uczelni, rektorów i środowiska naukowego do określania tego o czym na uczelniach wyższych mogą mówić wykładowcy i studenci.

– Przejrzeliśmy proces konsultacji i okazało się, że wszystkie właściwie opinie, które wpłynęły do ministra edukacji dotyczące tego projektu, to są opinie negatywne – dodała posłanka KO.

Zobacz także ->  „PO nie pokona PiS samodzielnie”. Szczere wyznanie Schetyny

Z kolei wiceszefowa klubu KO Barbara Nowacka oceniła, że Przemysław Czarnek to „wielka pomyłka w całym systemie edukacji”.

– Jego prowokacje, nieustające ataki na szkołę, na młodzież, na nauczycieli, wyłącznie szkodzą systemowi oświaty, edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego – powiedziała posłanka. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej