RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nowy lek hamuje rozwój raka. Ruszyły testy na ludziach

W Hiszpanii trwają badania kliniczne nowego leku na raka (fot. Shutterstock)
W Hiszpanii trwają badania kliniczne nowego leku na raka (fot. Shutterstock)

Zespół badaczy z Hiszpanii rozpoczął testy na ludziach pierwszego preparatu przeciwko nowotworom, który hamuje działanie kluczowego w rozwoju raka genu.

Czym karmić chorych w szpitalach? Wiedzą to lekarze z Olsztyna

Żywienie w szpitalach powinno być pełnowartościowe i dostosowane do potrzeb indywidualnych pacjenta. Prawidłowe żywienie ma ogromne znaczenie w...

zobacz więcej

Jak poinformowała koordynatorka badania Laura Soucek, gen Myc jest bezpośrednio odpowiedzialny za proliferację i metabolizm komórek nowotworowych. Jego aktywność stanowi jedną z głównych barier w skutecznej walce z rakiem.

Zespołowi z Instytutu Onkologii barcelońskiego szpitala Vall d'Hebron, a także z dwóch szpitali w Madrycie, udało się skutecznie zahamować działanie genu Myc. Rezultat ten był wynikiem blokady powiązanego z nim białka Max.

„Opracowaliśmy podobną proteinę, tzw. fałszywy Max, którym zastąpiliśmy białko towarzyszące genowi Myc. To alternatywne białko przejęło kontrolę nad genem oraz uniemożliwiło mu działanie” - wyjaśniła koordynatorka hiszpańskiego zespołu.

„Nauka dla społeczeństwa”. Najlepsze projekty dostaną do 2 mln zł dofinansowania

Od 100 tys. do 2 mln zł dofinansowania będą mogły dostać projekty wzmacniające współpracę nauki z gospodarką i społeczeństwem w ramach nowego...

zobacz więcej

Testowany już na ludziach lek o nazwie Omomyc wnika do jądra komórki, uniemożliwiając działanie przedmiotowego genu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W trwających półtora roku badaniach na myszach zaobserwowano, że po zastosowaniu terapii badanym preparatem nie dochodzi do nawrotu komórek nowotworowych w miejscach wcześniej przez nie zaatakowanych.

Pierwsza faza badań klinicznych nowego leku powinna zakończyć się wiosną przyszłego roku. Zespół badawczy otrzymał już zgodę od hiszpańskiej agencji ds. leków (AEMPS) na przeprowadzenie drugiej fazy badań na ludziach. Zostaną one zrealizowane na grupie 74 osób w 2022 roku.

Zobacz także: Naprawić zepsuty gen i ocalić życie

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej