RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Obalą lidera Lewicy? „To miałoby katastrofalne konsekwencje”

Przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

W sobotę zbiera się Zarząd Krajowy Nowej Lewicy. Nieoficjalne informacje wskazują, że część działaczy SLD chce odwołania swojego szefa Włodzimierza Czarzastego. Konflikt o przywództwo mógłby sprawić, że nie dojdzie do fuzji między SLD a Wiosną. „Źle by się stało, gdyby szczytna idea powstania Nowej Lewicy padła ofiarą nieroztropnych działań” – alarmują teraz w specjalnym liście liderzy Wiosny.

„Strefy wolne od LGBT” są jak UFO. Mocna opinia prawnika

Wszczęcie procedury ws. „stref wolnych od #LGBT” jest jak kolejne śledztwo ws. UFO – ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prezes Ordo Iuris Jerzy...

zobacz więcej

Zarząd Nowej Lewicy zbiera się w południe w Warszawie.

Sebastian Wierzbicki z zarządu krajowego powiedział PAP, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w partii miały powstać dwie frakcje. Jak dodał, obecnie zbierane są podpisy pod pięcioma frakcjami i będzie to tematem obrad sobotniego posiedzenia.

Według Wierzbickiego zostanie poruszona związana z tym kwestia udziału członków dawnej Wiosny i dawnego SLD we władzach.

Zobacz także ->  „PO nie pokona PiS samodzielnie”. Szczere wyznanie Schetyny

Podział we władzach Lewicy. Jak najsprawiedliwiej?

Wojna w obozie anty–PiS? Biedroń boi się po powrocie Tuska

– Boję się, że powrót Tuska, dzisiaj przynajmniej, nie zwiastuje powiększenia elektoratu, ale większą nagonkę, większą polaryzację, więcej...

zobacz więcej

Część działaczy SLD jest niezadowolona z planowanego równego podziału osobowego we władzach pomiędzy Wiosnę i SLD, a kwestia ta budzi duże kontrowersje. Jak podkreślają, „gdy Nowa Lewica liczy 30 tys. członków, a była już partia Roberta Biedronia liczyła tylko tysiąc, to siłą rzeczy działacze się w terenie burzą”.

Pytany o zarząd i ewentualne zmiany dotyczące liczby funkcji w Nowej Lewicy na korzyść SLD, wywodzący się z Wiosny szef parlamentarnego klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślił, że w 2019 r. SLD i Wiosna ustaliły warunki połączenia.

Zobacz także ->  Czarnek, Szydło, Błaszczak – czołowi politycy PiS w ten weekend ruszają w Polskę

– Były one jasne i klarowne dla wszystkich, także w kwestii funkcji. Zmienianie ich po dwóch latach jest oszustwem, na które Wiosna nie może się zgodzić. Ufam w mądrość kolegów i koleżanek z byłego SLD, że tego nie zrobią i że będą chcieli wspólnie z nami pracować, bo dobrze nam jest razem i Lewica powinna być połączona. Ale gdyby jednak coś się wydarzyło, to kończymy koalicję - w partii i w klubie – powiedział Gawkowski.

„Lewica podzielona przegrywa”

Kompromitacja pracowników RASP. Nabrali się na fake newsa o premierze Morawieckim

Renata Grochal z Newsweeka i Janusz Schwertner, pracownik Onetu opublikowali fake newsa, który dotyczył szefa polskiego rządu. Informacją, która...

zobacz więcej

Według informacji PAP, pojawiają się też głosy, że podczas posiedzenia zarządu możliwy jest wniosek o odwołanie Włodzimierza Czarzastego.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że Nowa Lewica, którą mamy zaszczyt współtworzyć od blisko dwóch lat, wyjdzie z aktualnego procesu zjednoczenia silniejsza niż kiedykolwiek dotąd, a wspólną przyszłość będziemy budować na fundamentach wzajemnego szacunku i zaufania. Dokładnie tak, jak miało to miejsce do tej pory” – napisali liderzy Wiosny Robert Biedroń i Krzysztof Gawkowski w liście skierowanym do zarządu Nowej Lewicy.

Zobacz także ->  Tusk w TVN24: Nieważne ustawy, ważne, kto odsunie PiS od władzy


 W dokumencie cytowanym przez portal 300polityka.pl czytamy, że gdyby jednak okazało się, iż umowy nie zostaną dotrzymane, „będzie to miało katastrofalne konsekwencje dla Lewicy – podział i pójście osobnymi drogami”.

„Lewica podzielona i wewnętrznie skłócona – przegrywa. Lewica zwycięża zawsze wtedy, kiedy jest zjednoczona. Niech to wielokrotnie pozytywnie zweryfikowane hasło towarzyszy nam w kolejnych latach owocnej współpracy i budowania w Polsce nowoczesnego europejskiego państwa dobrobytu dla wszystkich” – ocenili.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej