RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wysiłek fizyczny spowalnia wzrost raka jelita grubego

Wysiłek fizyczny, a rak jelita grubego (fot. Shutterstock)
Wysiłek fizyczny, a rak jelita grubego (fot. Shutterstock)

Umiarkowanie intensywny wysiłek fizyczny spowalnia powiększanie się guzów nowotworowych jelita grubego – sugerują badania przedstawione podczas konferencji The Physiological Society „Physiology 2021”.

Czym karmić chorych w szpitalach? Wiedzą to lekarze z Olsztyna

Żywienie w szpitalach powinno być pełnowartościowe i dostosowane do potrzeb indywidualnych pacjenta. Prawidłowe żywienie ma ogromne znaczenie w...

zobacz więcej

Wcześniejsze badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Uważano, że dzieje się tak głównie dlatego, że aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Badania naukowców na mężczyznach


Jednak nowe badania naukowców z Newcastle University pokazują, że ryzyko zachorowania na raka jelita może zmaleć nawet jeśli aktywność fizyczna nie prowadzi do utraty wagi, zaś cząsteczki uwalniane do krwiobiegu podczas ćwiczeń (takie jak małe białka) mogą działać bezpośrednio na komórki raka jelita, aby spowolnić ich wzrost.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Badanie przeprowadzono na 16 mężczyznach, u których występowały czynniki ryzyka raka jelita grubego związane ze stylem życia (wszyscy uczestnicy mieli co najmniej 50 lat, nadwagę lub otyłość i nie ćwiczyli regularnie).

Naukowcy pobrali próbki krwi od uczestników przed i po 45 minutach umiarkowanie intensywnej jazdy na rowerze stacjonarnym oraz przed i po niećwiczeniowym eksperymencie „kontrolnym”. Ocenili, czy ćwiczenia fizyczne zmieniają stężenie określonych białek we krwi. Na koniec dodali porcję surowicy z każdej próbki krwi do komórek raka jelita w laboratorium i monitorowali wzrost komórek nowotworowych przez 48 godzin.

To białko może utrudniać powstawanie przerzutów nowotworowych

Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa zidentyfikowali wyspecjalizowane białko, które wydaje się zapobiegać przedostawaniu się komórek...

zobacz więcej

Głównym ograniczeniem badań jest to, że komórki nowotworowe były hodowane w naczyniu w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Guzy nowotworowe u ludzi są bardziej złożone i wchodzą w interakcje z otaczającym środowiskiem - naczyniami krwionośnymi czy komórkami odpornościowymi. Oznacza to, że zaobserwowany efekt niekoniecznie musi dotyczyć rzeczywistych guzów nowotworowych. Konieczne są więc dalsze badania.

Zdaniem autorów lepsze zrozumienie mechanizmów łączących aktywność fizyczną i ryzyko zachorowania na raka pomoże opracować skuteczniejsze programy ćwiczeń profilaktycznych. Może również pomóc w opracowaniu leków, które mogą naśladować niektóre korzyści płynące z ćwiczeń.

Nie jest wykluczone, że ćwiczenia staną się elementem standardowej opieki w ramach programów badań przesiewowych w kierunku raka jelita, co może zmniejszyć liczbę osób, które zachorują.

Jak powiedział dr Sam Orange, główny autor badania: „chcemy zrozumieć kilka innych rzeczy, w tym, które konkretne cząsteczki we krwi są odpowiedzialne za zmniejszenie wzrostu komórek raka jelita i czy ćwiczenia wykonywane z dużą intensywnością mają bardziej wyraźny wpływ na wolniejszy wzrost komórek raka jelita niż ćwiczenia wykonywane z umiarkowaną intensywnością.”

Czytaj także: Powstał spray, który pomaga leczyć serce po zawale

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej