RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sobota upalna i burzowa. Gdzie najgroźniejsza sytuacja? [PROGNOZA]

W sobotę pogodnie będzie jedynie na krańcach północno-zachodnich – przekazał synoptyk IMGW-PIB Szymon Ogórek. – Na pozostałym obszarze Polski szykuje się kolejny upalny i burzowy dzień – podkreślił. Poprawa pogody dopiero od niedzieli, natomiast przyszły tydzień – już znacznie spokojniejszy.

Pogoda na piątek. Nadal groźnie

W piątek nadal w całym kraju prognozowane są burze. Będzie upalnie na wschodzie, nieco chłodniej na zachodzie kraju – powiedziała synoptyk IMGW...

zobacz więcej

W sobotę najlepsza pogoda zapowiada się na krańcach północno-zachodnich oraz na Wybrzeżu. – Tam będzie pogodnie i sucho, a ryzyko opadów – niewielkie – poinformował synoptyk. – Natomiast na pozostałych obszarach Polski ponownie szykuje się kolejny upalny i burzowy dzień – zaznaczył. Dodał, że zamiany baryczne będą postępowały powoli.

Dodał, że burze miejscami mogą być bardzo intensywne, z równie dużym natężeniem opadów. Zgodnie z szacunkami IMGW, wartości sobotnich opadów mogą sięgać 40 mm (40 litrów na mkw.). – W związku z tym, należy spodziewać się nawałnic – ostrzegł. – Dodatkowo, nie można wykluczyć również ostrych porywów wiatru do 90 km/godz. oraz opadów gradu – zaznaczył.

Ostrzeżenia o upale


Również temperatura będzie w sobotę bardzo zbliżona do dni poprzednich. – Poza województwami wschodnimi, gdzie nadal będą obowiązywać ostrzeżenia o upale, czeka nas bardzo ciepły dzień – poinformował Ogórek. Przekazał, że na wschodzie kraju w ciągu dnia temperatura osiągnie nawet 33 st. C, natomiast na zachodzie i na Pomorzu będzie nieco chłodniej – 25 st. C, a na Wybrzeżu nawet 22 st. C.

Synoptyk przypomniał również, że w sobotę wciąż utrzymywane będą ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia IMGW przed upałami i burzami.

„Najbardziej aktywne burze występują ponownie na Warmii i Mazurach. Natężenie opadów w tych burzach jest znaczące i wynosi nawet do około 60 mm/h. Tak wysokie sumy mogą spowodować lokalne podtopienia terenu i zalanie ulic i piwnic” – podał IMGW na Twitterze.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jak przekazała Natalia Włochińska z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łódzkiem, groźne zjawiska pogodowe mogą wystąpić na terenie całego regionu. Do godz. 10 w sobotę prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/godz. Miejscami może spaść grad. Zdaniem eksperta, na zachodzie Polski i na Pomorzu burze skończą się w niedzielę. – W sobotę pogoda zacznie się uspokajać jedynie na krańcach północno-zachodnich, natomiast w niedzielę w całej zachodniej części kraju – wyjaśnił. – W niedzielę burze będą czekały jedynie mieszkańców wschodniej oraz południowej części Polski – dodał.

Ogórek zapowiedział także, że przyszły tydzień będzie znacznie spokojniejszy. – Przynajmniej do czwartku, a nawet do piątku, powinno już być mniej burz lub w ogóle ich nie będzie – wskazał. – Będą pojawiały się jedynie przelotne opady deszczu o słabym natężeniu – powiedział.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
(fot. meteo.imgw.pl)
(fot. meteo.imgw.pl)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej