RAPORT

Pogarda

Müller: Orzeczenie TSUE w sprawie gazociągu OPAL nie budzi wątpliwości. To wynika z traktatów

Najnowsze

Popularne

Rozstrzygnięcie TSUE w sprawie gazociągu OPAL nie budzi wątpliwości, ponieważ kwestia solidarności energetycznej jest elementem kognicji Trybunału, wynika to z traktatów europejskich – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller w czasie piątkowej konferencji prasowej. Jak wskazał Müller, jest to sytuacja zupełnie inna, niż orzekanie w sprawie organizacji sądownictwa, do czego TSUE nie ma kompetencji.

TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN

Przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w...

zobacz więcej

– Polska, tak jak każde inne państwo UE, zgodziła się na członkostwo w Unii w ramach ściśle określonych zasad funkcjonowania, tzn. przekazanych kompetencji. Jeżeli chodzi o kwestie związane z solidarnością energetyczną, to ona jest expressis verbis zapisana w traktatach unijnych. Dlatego TSUE orzeka w tym zakresie. Nie budzi to wątpliwości, dlatego, że jest to wprost zapisane jako zasada solidarności energetycznej w traktatach unijnych. Natomiast traktaty unijne nie powierzają organom UE kompetencji w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości – mówił rzecznik rządu.

Zwracając się do zadającego pytanie dziennikarza, rzecznik porównał zajmowanie się przez TSUE sprawą krajowego sądownictwa, co leży poza jego kompetencjami, do orzekania, „czy pan jest niezależnym dziennikarzem, czy nie”.

Dodał, że gdyby ktoś uznawał, że traktaty powierzają UE kompetencje związane z organizacją wymiaru sprawiedliwości, „to by oznaczało, że Polska jest traktowana w inny sposób, niż inne kraje UE”. – Bo przecież w Polsce obowiązuje system analogiczny do systemu hiszpańskiego, a w Niemczech jest system – według tych standardów, które rzekomo naruszałyby zasady traktatowe – dalej idący, jeśli chodzi o upolitycznienie. Natomiast nikt tego nie podważa, ponieważ jest to kompetencja demokratycznego, suwerennego państwa, jakim są Niemcy, aby decydować o organizacji wymiaru sprawiedliwości – podkreślił.

– To jest ta zasadnicza różnica: traktat określa zasady solidarności energetycznej i w sprawie gazociągu OPAL faktycznie z tego rozstrzygnięcia jesteśmy zadowoleni, ale wynika to z tego, że jest elementem kognicji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a kwestia wymiaru sprawiedliwości nie podlega traktatom unijnym i nie jest w kognicji TSUE – zaznaczył.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dopytywany, czy Polska wprowadzi zmiany w prawie dotyczącym wymiaru sprawiedliwości, rzecznik rządu wyjaśnił, że „Polska w tym zakresie nie łamie żadnego prawa”. – To orzekł polski Trybunał Konstytucyjny, w związku z tym nie ma podstaw do żadnych modyfikacji. Tym bardziej, że I Prezes SN mówi, wprost, że żadne przepisy w tym zakresie nie zostały złamane, a Izba Dyscyplinarna działa zgodnie z zasadami niezależności i niezawisłości. Nie planujemy żadnych modyfikacji w związku z orzeczeniem TSUE – zadeklarował.

Wcześniej I prezes SN Małgorzata Manowska napisała w oświadczeniu, że „jest głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna jest w pełni niezależna w sprawowaniu przypisanej jej jurysdykcji”. Poinformowała jednocześnie o uchyleniu zarządzenia dotyczącego wykonania postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 r.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w czwartek odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL – lądowej odnogi Nord Stream 1. Wyrok przesądza ostatecznie, że Gazprom może wykorzystywać na wyłączność co najwyżej połowę przepustowości gazociągu.

Przeczytaj także: Marszałek Sejmu: TSUE próbuje uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej