RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Intensywny czas”. MSZ podsumował polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

Po Polsce czas na Węgry. W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych podsumowało polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. – To był bardzo intensywny okres. Grupa Wyszehradzka to jeden z kluczowych formatów współpracy regionalnej, który ma nie tylko regionalne, ale też globalne ambicje – powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Premier: V4 udało się zrealizować cel, by bezrobocie nie wzrosło

To nie był łatwy rok, to była walka o zdrowie, życie naszych obywateli i walka o to, by w krajach Grupy Wyszehradzkiej bezrobocie nie wzrosło i to...

zobacz więcej

Wiceszef MSZ wskazał, że prace podczas polskiej prezydencji w V4 przebiegały intensywnie

– Polskie przewodnictwo koncentrowało się głównie na wieloletnich ramach finansowych UE. W tym obszarze występowała naturalna współpraca i koordynacja stanowisk przed każdym posiedzeniem Rady Europejskiej – powiedział.

Szynkowski vel Sęk przedstawił statystykę polskiej prezydencji: w trakcie ostatniego roku odbyło się 20 spotkań na poziomie premierów, 9 spotkań na poziomie ministrów spraw zagranicznych, ponad 40 spotkań w różnych formatach ministerialnych oraz 12 spotkań marszałków bądź wicemarszałków parlamentów.

– To pokazuje, że w czasie pandemii, w tych niełatwych okolicznościach, można efektywnie sprawować prezydencję w tym jednym z kluczowych formatów współpracy regionalnej, ale formacie, który nie ma tylko ambicji regionalnych, ale ma też ambicje globalne – mówił wiceszef MSZ.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Ponadto w ramach działań V4 znalazł się między innymi plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi, opiewający na trzy miliardy euro, który ostatecznie został zrealizowany przez Komisję Europejską.

Prezydencja Polski w Grupie Wyszehradzkiej zakończyła się spotkaniem premierów 30 czerwca w Katowicach. Od 1 lipca prezydencję przejęły Węgry.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej