RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś. Zapadły wyroki w „procesie studentów” – od 2 do 2,5 roku

Do zatrzymań doszło w listopadzie 2020 roku (fot.  Stringer\TASS via Getty Images)
Do zatrzymań doszło w listopadzie 2020 roku (fot. Stringer\TASS via Getty Images)

Sąd w Mińsku skazał w piątek uczestników protestów studenckich na kary więzienia. 11 osób skazano na 2,5 roku więzienia, jedną na dwa lata. Według oskarżenia mieli oni „organizować protesty”.

Łukaszenka straszył Zachód odpadami jądrowymi. Ambasador USA zbadał sprawę

Prezydent Białorusi Alaksander Łukaszenka straszył niedawno Zachód nielegalnymi migrantami i odpadami nuklearnymi. Ambasador USA na Litwie Robert...

zobacz więcej

Dwa lata więzienia zasądzono Hlebowi Ficnerowi, który jako jedyny przyznał się do winy. Pozostali oskarżeni otrzymali po 2,5 roku – pisze agencja Interfax-Zachód, powołując się na aktywistów praw człowieka.

W grupie skazanych jest 10 studentów różnych uczelni: Ksenia Syramałot, Jahor Kaniecki, Taccjana Jakielczyk, Illa Trachtenberg, Jana Arabiejka, Kasia Budźko, Wiktoryja Hrankouska i Anastasija Bułybienka, Maryja Kalenik i Hleb Ficner. Wyroki otrzymały też wykładowczyni Wolha Fiłatczenkawa i współpracowniczka Swiatłany Cichanouskiej ds. młodzieży Ałana Hebremaryjam.

Według oskarżenia mieli oni uczestniczyć w „działaniach grupowych poważnie naruszających porządek publiczny” i „popełnić przestępstwo, działając w zmowie”.

Do zatrzymań doszło w listopadzie ubiegłego roku. Proces toczył się od maja tego roku. Wszyscy oskarżeni przebywali w areszcie. Cała dwunastka została uznana przez białoruskie organizacje praw człowieka za więźniów sumienia.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej