RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowa cena za kiść winogron wielkości piłeczek pingpongowych

Owoce klasy premium regularnie osiągają w Japonii zawrotne ceny (fot. Shutterstock)
Owoce klasy premium regularnie osiągają w Japonii zawrotne ceny (fot. Shutterstock)

W Japonii padł kolejny rekord ceny owoców. Przedsiębiorca z Tajwanu zapłacił 1,4 mln jenów (prawie 50 tys. zł) za. Każde jej grono jest wielkości piłeczki pingpongowej – poinformowała agencja Kyodo.

Na aukcji noworocznej w Tokio wylicytowano tuńczyka za blisko 2 mln dolarów

Ważący 276 kilogramów tuńczyk błękitnopłetwy uzyskał w niedzielę w Tokio na noworocznej aukcji na rynku Toyosu cenę 193,2 mln jenów (1,8 mln dol.)...

zobacz więcej

– Chcę zaprezentować Ruby Roman mieszkańcom Tajwanu. Gdy pomyślisz o całorocznej ciężkiej pracy producentów (tych winogron), 1,4 mln jenów to tanio – powiedział 66-letni nabywca, który na Tajwanie prowadzi sieć delikatesów.

Aukcja w mieście Kanazawa była dopiero pierwszą w tym sezonie, a oferta Tajwańczyka przebiła już rekord z poprzedniego roku o 100 tys. jenów – podkreśla japońska agencja. Ceny na aukcjach tej kosztownej odmiany winogron rosną od trzech lat.

Jaki jest najdroższy owoc świata?


Odmiana Ruby Roman uprawiana jest wyłącznie w japońskiej prefekturze Ishikawa, której stolicą jest Kanazawa. Winogrona z tej odmiany charakteryzują się wysoką zawartością cukru, niską kwasowością i imponującymi rozmiarami – każde grono jest mniej więcej wielkości piłeczki pingpongowej. Po raz pierwszy weszły na rynek w 2008 r.

W tym roku zbiór był szczególnie udany, a na piątkowej aukcji wystawiono rekordową liczbą 253 kiści. – Słoneczna pogoda i wysokie temperatury utrzymywały się tuż przed zbiorem, więc byliśmy w stanie zebrać słodsze winogrona – powiedział wiceprzewodniczący grupy badawczej zrzeszającej producentów.

Owoce klasy premium regularnie osiągają w Japonii zawrotne ceny, a nabywcy często wykorzystują zwycięstwo na aukcjach do celów reklamowych. W kwietniu na japońskiej wyspie Hokkaido lokalna firma zapłaciła 2,7 mln jenów (91,5 tys. zł) za dwa melony Yubari, uznawane za najdroższe owoce świata.

Cena na kwietniowej aukcji była 23 razy wyższa niż rok wcześniej, ale nie pobiła rekordu sprzed dwóch lat, gdy parę takich melonów zlicytowano za 5 mln jenów (169,4 tys. zł).

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej