RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

100 mln od warszawskiego podatnika dla niemieckiego inwestora. Ratusz mówi, że to konieczne

Biura w ścisłym centrum kosztują od 20 do 25 euro za miesiąc (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Biura w ścisłym centrum kosztują od 20 do 25 euro za miesiąc (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

100 mln złotych zapłaci stołeczny ratusz za wynajem biur w wieżowcu należącym do niemieckiego Commerz Real. Chodzi o dziesięć kondygnacji nowoczesnego wieżowca w wyjątkowej lokalizacji: w miejscu dawnego biurowca Uniwersalu, tuż obok Rotundy, przy Rondzie Dmowskiego. O transakcji informuje „Gazeta Wyborcza”, która stawkę określa mianem „zbliżonej do rynkowej”. Ratusz przekonuje, że nie ma wyjścia.

„Nawet 1020 zł miesięcznie za śmieci”. Warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe idą do sądu

Kilka warszawskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tzw. uchwałę śmieciową uzależniającą opłatę za...

zobacz więcej

– Budynki, w których dziś znajdują się te biura, są przestarzałe. Straż pożarna poinformowała nas, że nie zgodzi się na ich dalsze użytkowanie. Musimy je opuścić – tłumaczy cytowana przez portal wyborcza.pl Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka stołecznego samorządu. Jak precyzuje do Widok Towers – tak nazwano 27-kondygnacyjny niebotyk – przeniesione zostanie biuro architektury i miejska pracownia planistyczna, a także biura podlegające skarbnikowi miasta i główna kancelaria ratusza. Wydziały te funkcjonują teraz w dwóch różnych lokalizacjach. Przeprowadzka planowana jest na wiosnę 2022 r.

„Stawka zbliżona do rynkowej” czyli wyższa


W nowej lokalizacji jednostki biura zajmą piętra: minus 1, część parteru oraz piętra biurowe 2-9. Łącznie około 12 tys. m kw. Przyjmując powierzchnię dokładnie 12 tys. m kw. i biorąc pod uwagę 70-miesięczny (6 lat bez dwóch miesięcy) okres wynajmu, na który opiewa umowa, jest to 119,05 zł za metr miesięcznie. Wyborcza.pl pisze o 26 euro – to prawie dokładnie tyle samo – i przekonuje, że „to stawka zbliżona do rynkowej w ścisłym centrum Warszawy”, a rynkowa „mieści się w przedziale 20-25 euro za metr kw. miesięcznie”.

Z czego wynika, że Ratusz płaci o 4 proc. więcej niż górna i o 30 proc. więcej niż dolna granica przedziału.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„W najlepszych lokalizacjach i na najwyższych piętrach wieżowców dochodzą do poziomu 27-28 euro” – dodaje serwis „Gazety Wyborczej”, choć biura ratusza to akurat niższe kondygnacje. „W Warszawie można znaleźć tańsze biura. Na Służewcu miesięczny czynsz za metr kw. zaczyna się już od 10-15 euro, na obrzeżach centrum - 15-22 euro.” – czytamy w artykule. Jaki jest problem? „Stołeczny samorząd szukał dużej powierzchni, z dobrym dojazdem komunikacją publiczną, w centrum miasta”. „Obrzeża centrum” to 1 - 3 stacje metra dalej, Służewiec - 6 stacji SKM. Którymi to środkami komunikacji zarządza ratusz.

Będą większe wydatki


Z konkluzji artykułu wynika, że wynajem dowodzi konieczności poniesienia przez warszawiaków jeszcze wyższych wydatków: „od dawna mówi się o potrzebie budowy budynku, w którym można by scalić miejskie biura” – czytamy w tekście. Chodzi inwestycję o 75 tys. m kw. powierzchni.

Tu przeczytasz, na czym Rafał Trzaskowski chce oszczędzać.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej