RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rodzina Fidela Castro opuszcza Kubę. Dokąd emigruje?

Manifestacje antyrządowe na Kubie (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)
Manifestacje antyrządowe na Kubie (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)

Część członków rodziny byłego wieloletniego przywódcy Kuby Fidela Castro albo już opuściła kraj, albo przygotowała sobie miejsce emigracji – powiedziała w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem „El Espanol” była synowa dyktatora, Idalmis Menendez. Na Kubie w ostatnim czasie dochodziło do antyrządowych protestów.

Kuba: Nawet 5 tys. osób aresztowanych po antyrządowych protestach

Ponad 5 tys. osób, w tym ponad 120 aktywistów i dziennikarzy, aresztowano na Kubie po antyrządowych demonstracjach – poinformował niezależny...

zobacz więcej

Według Menendez jej były mąż Alex Castro, syn Fidela Castro, przebywa już w Hiszpanii. Zdaniem Kubanki właśnie ten kraj jest najczęściej wybierany przez przedstawicieli władz kubańskich jako potencjalne miejsce zamieszkania na wypadek upadku dyktatury. Menendez utrzymuje, że najbliższa rodzina Fidela Castro nie tylko posiada już hiszpańskie paszporty, ale od kilku lat rozwija też w Hiszpanii działalność gospodarczą.

Wiece i manifestacje na Kubie


Tymczasem na wyspie odbywają się coraz liczniejsze wiece poparcia dla władz. Niezależne media kubańskie twierdzą jednak, że jest to manipulacja polegająca na wysyłaniu na ulice pracowników państwowych fabryk oraz ubranych po cywilnemu funkcjonariuszy służb mundurowych.

Według portali Periodico Cubano i CiberCuba na ulicach przybywa ubranych w odzież cywilną przedstawicieli policji i wojska. Ich obecność ma służyć skuteczniejszej kontroli sytuacji na wyspie, na której od niedzieli odbyło się ponad 70 antyrządowych manifestacji. Niezależne kubańskie portale publikują zdjęcia młodych mężczyzn w cywilnych ubraniach twierdząc, że są to funkcjonariusze służb mundurowych. Ich zdaniem celem tych działań jest zastraszenie protestujących obywateli.

Protesty na Kubie. Nie żyje jeden z manifestantów

Władze kubańskie potwierdziły, że podczas poniedziałkowej demonstracji w starciu z policją w gminie Arroyo Naranjo na obrzeżach Hawany zginął...

zobacz więcej

Portal 14ymedio twierdzi, że wśród uczestników wieców poparcia dla reżimu są m.in. załogi zakładów włókienniczych, a osobom, które odmawiają udziału w wiecach, grozi się utratą pracy.

Portal informacyjny wskazuje, że z dnia na dzień rośnie liczba kubańskich celebrytów potępiających ataki policji na pokojowe wiece organizowane przez obywateli domagających się od rządu skutecznej walki z ubóstwem i pandemią.

Portal publikuje też zamieszczony w sieci apel Carlosa Rodrigueza Halleya, spokrewnionego z Raulem Castro, byłym szefem Komunistycznej Partii Kuby i byłym przewodniczącym Rady Państwa, który wezwał przedstawicieli władz do poszanowania praw człowieka i odstąpienia od siłowych rozwiązań. Żyjący na emigracji Rodriguez Halley uważa, że dni reżimu w Hawanie są już policzone.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej