RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje francuska aktorka. Miała blisko 110 lat

W wieku 109 lat zmarła francuska aktorka Renee Dorleac (fot. PAT/ARNAL/Gamma-Rapho via Getty Images)
W wieku 109 lat zmarła francuska aktorka Renee Dorleac (fot. PAT/ARNAL/Gamma-Rapho via Getty Images)

W Paryżu w wieku 109 lat zmarła francuska aktorka Renee Dorleac. Była matką aktorek Catherine Deneuve, Francoise Dorleac i Sylvie Dorleac. Informacje o śmierci aktorki w niedzielę potwierdziła w „Le Figaro” jej rodzina. Zostanie pochowania w rodzinnej krypcie.

Nie żyje legendarna aktorka. Mutafowa odeszła w wieku 97 lat

W wieku 97 lat odeszła legendarna aktorka Stoyanka Mutafova. Bułgarka wystąpiła w ponad 100 przedstawieniach teatralnych oraz 25 filmach. Z powodu...

zobacz więcej

Dorleac pracowała pod pseudonimem Renee-Jeanne Simonot. Jej mężem był aktor Maurice Dorleac, a jej wnukami aktor Christian Vadim i aktorka Chiara Mastroianni. Była jedną z pierwszych francuskich aktorek, które dubbingowały amerykańskie filmy.

Jak przypomina portal „Deadline”, Renee Dorleac urodziła się na północy Francji w 1911 roku. Debiutowała na deskach jednego z paryskich teatrów w wieku siedmiu lat. Oglądać ją można było głównie na scenach teatralnych, gdzie w głównych rolach występowała przez kolejne 28 lat. Kiedy w 1929 roku pojawiły się pierwsze filmy dźwiękowe, Dorleac rozpoczęła przygodę z dubbingiem. Przez lata 30. ubiegłego wieku była głosem m.in. Olivii de Havilland, Sylvii Sidney, Judy Garland, Donny Ree i Esther Williams.

W jednym z ostatnich udzielonych wywiadów, na kilka dni przed swoimi 102. urodzinami, tak mówiła o swoim wieku: „Moja starość nie jest smutna. Mam szczęście, że jestem otoczona życzliwymi osobami. Nie ma dnia, żeby nie zadzwoniło do mnie bądź mnie nie odwiedziło któreś z moich dzieci i wnuków”.

Zobacz także: Nie żyje aktorka Diana Rigg


Po zakończeniu II wojny światowej Dorleac porzuciła aktorstwo. W 1979 roku została wdową. Jej córka Catherine zdecydowała się występować pod panieńskim nazwiskiem swojej matki: Deneuve. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej