RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Mniej chętnych do pracy w holenderskim rolnictwie. „W Polsce rośnie gospodarka”

Mniej chętnych osób do pracy rolno-ogrodniczej w Holandii (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Mniej chętnych osób do pracy rolno-ogrodniczej w Holandii (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Zmniejsza się liczba pracowników z Europy Wschodniej, chcących znaleźć zatrudnienie w holenderskim rolnictwie i ogrodnictwie – pisze w czwartek dziennik „Trouw”. Wśród przyczyn podano, że w krajach takich jak Polska rośnie gospodarka i dobrobyt.

Coraz mniej Polaków chętnych na pracę tymczasową w Niderlandach

Mimo dużego popytu na zatrudnianie w Holandii pracowników tymczasowych z Polski, coraz mniej rodaków decyduje się, aby tam pracować. Według...

zobacz więcej

Brak pracowników to problem dla holenderskich firm z sektora rolno-ogrodniczego, zwłaszcza w letnich miesiącach, gdy trzeba wykonać dużo prac sezonowych – pisze dziennik. „Dojrzałe wiśnie, truskawki, jabłka oraz inne owoce i warzywa muszą być zebrane za jednym razem. A to wymaga rąk do pracy” – podkreśla „Trouw”.

Według Centrum Wiedzy dla Pracujących Migrantów (HKA) w holenderskiej branży rolno-ogrodniczej pracuje obecnie ok. 100 tys. migrantów zarobkowych. Są oni potrzebni w coraz większej liczbie sektorów holenderskiej gospodarki, przez co mają większy wybór miejsca pracy – zaznacza HKA.

Praca sezonowa na polach lub w szklarniach nie zawsze jest najbardziej atrakcyjną opcją – powiedziała gazecie Yvonne van de Ven, przedstawicielka organizacji zrzeszającej przedsiębiorców z branży rolnej.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Łamane prawa Polaków w Holandii. Szef MSZ rozmawiał z tamtejszą ambasador

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie z ambasador Niderlandów w Polsce Daphne Bergsmą wyraził zaniepokojenie brakiem odpowiedniego...

zobacz więcej

Dodała, że migranci chętniej zatrudniają się w budownictwie oraz w centrach dystrybucyjnych supermarketów i sklepów internetowych.

„Poszukujący pracy Polacy widzą znacznie więcej możliwości we własnym kraju” – zauważa też dziennik zaznaczając, że w krajach takich jak Polska rośnie gospodarka i dobrobyt.

„Dynamiczny wzrost polskiej gospodarki powoduje, że agencje pracy tymczasowej w Holandii mają coraz mniej pracowników z Polski” – powiedziała w czerwcu PAP analityczka z agencji badawczej Decisio, Suzanne Steegman. Jak dodała, ten trend widoczny jest prawie w całej Holandii.

Zobacz także: Premier Holandii: przywracamy rekomendację pracy zdalnej z domu


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej