RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kryzys zmienił handel w Niemczech. Kto zyskał, a kto stracił?

Handlowcy liczą ostrożnie na ożywienie rynku (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Handlowcy liczą ostrożnie na ożywienie rynku (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Po raz pierwszy od kilku lat Niemcy odnotowali spadek sprzedaży produktów zrównoważonych (fair trade). Miniony rok przyniósł wielu sprzedawcom detalicznym katastrofę finansową, ale liczą oni ostrożnie na ożywienie rynku. Najlepsze perspektywy są dla handlu elektronicznego – podał dziennik „Tagesspiegel”.

Gigantyczna strata motoryzacyjnego giganta. „Spadek sprzedaży i COVID-19”

Grupa motoryzacyjna Renault poinformowała o historycznej stracie netto w wysokości 8 mld euro za 2020 r. Wynika ona ze spadku sprzedaży z powodu...

zobacz więcej

Rok 2020 był dla handlu detalicznego trudny. Fakt, że ponad połowa właścicieli sklepów spodziewa się sprzedaży jeszcze niższej w bieżącym roku, może być odbierany jako sygnał alarmowy. Tak wynika z ankiety zaprezentowanej w środę przez Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego (HDE – Handelsverbandes Deutschland). Badaniem objęto 650 sklepów detalicznych różnej wielkości i branż, działających w różnorodnych lokalizacjach.

„Pozytywny rozwój w ostatnich tygodniach nie powinien przesłonić faktu, że pierwsza połowa tego roku była stracona, w szczególności dla handlu detalicznego w centrach miast” – mówi Stefan Genth, dyrektor zarządzający HDE, cytowany w czwartkowym wydaniu dziennika „Tagesspiegel”. „Szczególnie ucierpiał handel detaliczny odzieżą, a spadek przychodów szacujemy tu na jedną trzecią” – dodał. Genth szacuje na podstawie liczby bankructw, że pandemia może w efekcie oznaczać koniec nawet dla 50 tys. firm handlowych i sklepów.

Według badania prawie trzy czwarte sklepów położonych przy ulicach miast odnotowało niższą sprzedaż w pierwszym półroczu bieżącego roku. Sytuacja wygląda inaczej w różnych branżach. Najlepiej radzą sobie sprzedawcy z branży meblowej, DIY, wyposażenia domów i ogrodów – tu odnotowano spadki na poziomie 12-16 proc.

Mimo pandemii wzrósł eksport żywności

Mimo problemów, przed którymi stanęło w ubiegłym roku polskie rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, w 10 miesięcy 2020 r. odnotowano 7-proc....

zobacz więcej

Jeśli chodzi o perspektywy dla handlu, ankietowani wyrażali nastawienie umiarkowanie optymistyczne. Większość handlowców spodziewa się stopniowego wzrostu ożywienia w handlu w nadchodzących miesiącach.

Handel internetowy


Największe nadzieje pokładane są w sprzedaży internetowej. W środę HDE podniosła nawet prognozę wzrostu sprzedaży w handlu internetowym w 2021 r. z 17 do prawie 20 proc. Zwiększyłoby to tegoroczną sprzedaż e-commerce z 72,8 do ponad 87 mld euro.

Z kolei stacjonarny handel detaliczny będzie prawdopodobnie musiał pogodzić się ze spadkiem sprzedaży o 1,1 proc. w skali całego roku, ze sprzedażą towarów o wartości 499 mld euro.

Niemcy luzują restrykcje. Berlin otwiera ogródki piwne i kawiarnie

Liczba zakażeń koronawirusem w kilku krajach związkowych spada, co jest równoznaczne z możliwością poluzowania zasad lockdownu. W Berlinie ogródki...

zobacz więcej

Z danych Federalnej Agencji Pracy (Bundesagentur fuer Arbeit) wynika, że liczba etatowych pracowników handlu w 2020 r. nieznacznie się zwiększyła, o ok. 12 tys. To pokazuje, jak bardzo branża handlowa mogła liczyć na pomoc państwową, aby przetrwać czas kryzysu spowodowanego pandemią i kwarantannami.

Wpływ pandemii na handel produktami fair trade


Kryzys znacząco wpłynął na sektor handlu produktami zrównoważonymi. Po raz pierwszy od lat w ubiegłym roku odnotowano spadek sprzedaży produktów w tym sektorze – ogłosiło Forum Sprawiedliwego Handlu. W 2020 roku konsumenci wydali na nie ok. 1,8 mld euro – prawie o 3 proc. mniej niż w 2019 roku. Dla porównania: latach 2011-19 sprzedaż produktów sprawiedliwego handlu (głównie kawa, banany i tekstylia) wzrosła z 480 milionów prawie czterokrotnie – do 1,85 miliarda.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej