RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstał spray, który pomaga leczyć serce po zawale

Naukowcy z Uniwersytetu w Suzhou opracowali nową metodę leczenia serca (fot. Shutterstock/Image Point Fr)
Naukowcy z Uniwersytetu w Suzhou opracowali nową metodę leczenia serca (fot. Shutterstock/Image Point Fr)

Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Naukowcy z Uniwersytetu w Suzhou zaproponowali metodę, która wykorzystuje specjalny spray, ułatwiający leczenie serca po zawale.

Zioła z podwodnej szklarni? Ogrody Nemo wydały plony

U wybrzeży Noli we Włoszech realizowany jest niezwykły projekt Ogrodów Nemo. W podwodnych szklarniach uprawiana jest bazylia, podstawowy składnik...

zobacz więcej

Badacze zaproponowali rozpylanie egzosomów bezpośrednio na serce przez małe nacięcie w klatce piersiowej. Zmieszali egzosomy z białkiem uczestniczącym w krzepnięciu krwi i umieścili tę zawiesinę w podwójnej strzykawce, która zawierała już trombinę – inne białko powodujące krzepnięcie.

Taki system przetestowali na zwierzętach


Kiedy po umieszczeniu na sercu wszystkie składniki wymieszają się, powstaje przylegający do mięśnia żel. Po zastosowaniu terapii na szczurach po zawale uszkodzenia leczyły się lepiej, niż przy stosowaniu samych egzosomów.

W testach na świniach metoda spowodowała słabszą szkodliwą reakcję odpornościową i skutki uboczne niż operacja na otwartym sercu. Podsumowując, naukowcy twierdzą, iż „spray stanowi obiecującą metodę podawania leczniczych egzosomów naprawiających serce”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej