RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ostry spór w Brukseli. Szydło mocno do szefowej lewicowej S&D

Beata Szydło i Iratxe Garcia Perez (fot.  PAP/Jacek Bednarczyk; PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
Beata Szydło i Iratxe Garcia Perez (fot. PAP/Jacek Bednarczyk; PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

TK ocenił, że Polska nie musi respektować postanowienia TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN. „To atak na unijny porządek prawny” – zaalarmowała na Twitterze Iratxe Garcia Perez, hiszpańska przewodnicząca frakcji Socjalistów w Europarlamencie. „Taka ingerencja w niezależność polskiego sądownictwa jest karygodna” – odpowiada jej teraz Beata Szydło, europosłanka PiS.

KE wszczęła procedurę przeciw Polsce. Waszczykowski: Robią wszystko, by rząd upadł

Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce w związku ze „strefami wolnymi od LGBT”, które nigdy nie istniały w naszym...

zobacz więcej

Przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją – orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej.

Przewodnicząca frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim Iratxe Garcia Perez oceniła, że Unia Europejska nie jest kartą menu, z której można sobie wybierać, jakie przepisy nam odpowiadają, a jakie nie. Zaznaczyła, że jest to niezgodne z członkostwem we Wspólnocie.

Zobacz także:   Burza w studiu TVN. Sędzia obraził polityka. Potem był zaskoczony pytaniem

„Dzisiejsze orzeczenie kontrolowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego jest atakiem na unijny porządek prawny” – napisała Garcia Perez na Twitterze i oceniła, że Komisja Europejska oraz TSUE muszą tu zareagować wszystkimi dostępnymi im narzędziami.

Polsce grozi polexit? Jeśli tak, Unię opuszczą też Niemcy i Francja

Polexit! – grzmią politycy Platformy Obywatelskiej po tym, jak Trybunał Konstytucyjny ocenił, że Polska nie musi respektować postanowienia TSUE....

zobacz więcej

Szydło: KE stwierdza o wyższości prawa UE nad polskim


„Szefowa lewicowej S&D atakuje polski Trybunał Konstytucyjny i wzywa KE do działań przeciwko Polsce – bo nie podoba jej się wyrok TK” – zareagowała teraz Beata Szydło.

Była premier i obecna europosłanka PiS wskazała, że „taka ingerencja w niezależność polskiego sądownictwa jest karygodna”. „Polska jest członkiem UE, ale jest też suwerennym państwem” – podkreśliła.

Zobacz także:   TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN

Beata Szydło przekazała również, iż „Komisja Europejska w reakcji na orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego wydała oświadczenie, w którym podważa polską praworządność i autorytatywnie stwierdza o wyższości prawa UE nad polskim”.

„Takie stanowisko nie ma podstaw w traktatach i wykracza poza kompetencje KE” – zapewniła Szydło. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej