RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

KE wszczęła procedurę przeciw Polsce. Waszczykowski: Robią wszystko, by rząd upadł

Witold Waszczykowski i decyzji KE ws. Polski i LGBT (fot. PAP/ EPA/OLIVIER HOSLET)
Witold Waszczykowski i decyzji KE ws. Polski i LGBT (fot. PAP/ EPA/OLIVIER HOSLET)

Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce w związku ze „strefami wolnymi od LGBT”, które nigdy nie istniały w naszym kraju. Europoseł PiS Witold Waszczykowski tłumaczy, że takimi działaniami osłabia się ratingi państwa, psuje jego reputację i rujnuje atrakcyjność dla inwestorów. W rozmowie z portalem tvp.info ocenia, że rząd w Warszawie pokazał, iż państwo może świetnie się rozwijać, a „nie być skazane na neomarksizm i genderyzm”. – Dla tych ludzi to jest nie do zniesienia – stwierdza.

Polsce grozi polexit? Jeśli tak, Unię opuszczą też Niemcy i Francja

Polexit! – grzmią politycy Platformy Obywatelskiej po tym, jak Trybunał Konstytucyjny ocenił, że Polska nie musi respektować postanowienia TSUE....

zobacz więcej

W ostatnich dniach TSUE kilkukrotnie krytykował rozwiązania prawna przyjęte w Polsce, a teraz do kolejnej ofensywy przystąpiła także Komisja Europejska.

Były minister spraw zagranicznych i europoseł PiS Witold Waszczykowski wyjaśnia, że takie działania mają ważne podłoże finansowe.

Zobacz także:   Kaleta: System w Polsce jak w Hiszpanii i decyzją sędzi z Hiszpanii ma być zawieszony

– To batalia ideologiczna przeciwko rządowi w Polsce. Sprawy wszczynane przeciwko nam w kwestiach klimatycznych, energetycznych czy rzekomego naruszania praworządności wcale nie zmierzają do tego, by w Polsce wprowadzać idealne przepisy, które były zdefiniowane w innych stolicach europejskich. W większości przypadków te ataki na nasz kraj dotyczą obszarów, które nie są objęte definicjami prawnie wiążącymi – wyjaśnia.

„Wojna trybunałów”. Jak spór między prawem UE i krajowym rozstrzygały inne państwa?

Trybunał Konstytucyjny w środowym orzeczeniu mówi „stop” pozatraktatowym zapędom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po wydaniu wyroku...

zobacz więcej

Uderzenie w polską gospodarkę i rząd


Waszczykowski przekonuje, że zabiegi podejmowane przez unijne instytucje „nie są po to, by w Polsce było czyste powietrze czy aby rządzili tutaj właściwi sędziowie”.

Zobacz także:  „Działanie w interesie Niemiec”. Wiceminister o wnioskach Bodnara przed TK

– To próba stygmatyzowania na różnych płaszczyznach rządu polskiego, aby doprowadzić do zepsucia jego reputacji. Taki zły obraz może wpływać na obniżenie ratingów i wzrost kosztów pożyczkowych czy ograniczanie inwestycji zagranicznych w Polsce. To wszystko mogłoby spowodować takie utrudnienie funkcjonowania rządu czy wręcz niemożliwość wykonywania programu wyborczego, z którym idąc do wyborów ten rząd zdobył władzę – komentuje.

Burza w studiu TVN. Sędzia obraził polityka. Potem był zaskoczony pytaniem

Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” zaatakował w studiu wiceministra Jacka Ozdobę i zarzucił mu, że należy do...

zobacz więcej

– Wtedy rząd musiałby upaść. Robią wszystko w tym kierunku. To czysta i przejrzysta gra, o którą tym ludziom chodzi – dodaje.

Bruksela jak Pekin


Witold Waszczykowski zaznacza, że w dużej mierze inicjatorami tych antypolskich działań jest „totalna opozycja powszechnie na korytarzach nazywana opozycją targowicką”.

– Ale to dociera do około 500 europosłów różnych partii, którzy reprezentują opcje lewicowo–liberalne. Oni chętnie niosą dalej ten sztandar boju ideologicznego – mówi.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zdaniem polityka problem polega na tym, że w konfrontacji środowisk lewicowo–liberalnych z konserwatywnym rządem w Polsce wartości i koncepcje lewicy i liberałów są mocno zagrożone.

– My pokazaliśmy alternatywę. Wskazaliśmy, że Europa nie jest skazana na neomarksizm i genderyzm, a w dzisiejszym świecie można się tez oprzeć na tradycyjnych wartościach konserwatywnych. Równocześnie można z powodzeniem rozwijać gospodarkę kraju – podkreśla.

– Dla tych ludzi to jest nie do zniesienia. Tak jak dla Chin nie do zniesienia było istnienie maleńkiego Tajwanu czy Hong Kongu. Oni nie mogli się pogodzić, że coś funkcjonuje lepiej i widać alternatywę. Tak samo lewicowo–liberalne środowiska nie mogą się pogodzić z funkcjonowaniem rządu w Warszawie – zapewnia były szef MSZ.

Prof. Legutko: To co robi KE i TSUE wobec Polski, to jest łamanie traktatów

– Konflikt między Polską a UE nie ma charakteru prawnego. Ma charakter polityczny. UE za wszelką cenę chce Polskę spacyfikować i posługuje się...

zobacz więcej

Mocny cios w polskie gminy


O „strefach wolnych od LGBT” mówi się w Brukseli bardzo wiele, ale jak wiemy, w Polsce takie strefy nigdy nie istniały. Czy mimo to Polska może zostać ukarana za plotki rozsiewane w tej sprawie przez lewicowe środowiska?

– Jeśli dobrze pamiętam, jedno z miast czy gmin, które nie miało żadnej strefy wolnej od LGBT, ale przyjęło uchwałę o ochronie wartości rodzinnych, już zostało pozbawione tzw. funduszy norweskich. To nieduże pieniądze, ale dla niewielkiego samorządu bardzo znaczące – wskazuje Waszczykowski.

Zobacz także:   TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN

– Sama Unia nie będzie mogła wstrzymać nam żadnych pieniędzy, ale taka zepsuta reputacja będzie też docierała do innych instytucji, które dysponują jakimiś funduszami. To może spowodować blokowanie współpracy ekonomicznej – mówi europoseł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej