RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zioła z podwodnej szklarni? Ogrody Nemo wydały plony

Futurystyczna hodowla ziół w podwodnych szklarniach (fot. Alexis Rosenfeld/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Futurystyczna hodowla ziół w podwodnych szklarniach (fot. Alexis Rosenfeld/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

U wybrzeży Noli we Włoszech realizowany jest niezwykły projekt Ogrodów Nemo. W podwodnych szklarniach uprawiana jest bazylia, podstawowy składnik wielu dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej.

Euro 2020: najwięcej biegał nastolatek, najszybszy był Węgier

Do końca Euro 2020 pozostał już tylko niedzielny finał, w którym Włochy zagrają z Anglią. UEFA opublikowała na swojej stronie dokładne statystyki...

zobacz więcej

Futurystyczne szklarnie mierzą się z wyzwaniami nauki. Skąd taki pomysł? Jednym z ulubionych zajęć Sergio Gamberiniego, założyciela firmy ze sprzętem do nurkowania, było ogrodnictwo. Podczas wakacji na Riwierze Włoskiej zastanawiał się, jak mógłby połączyć wszystkie swoje pasje. Patrząc na morze wpadł na niezwykły pomysł: dlaczego nie spróbować uprawy bazylii pod wodą?

Trzy lata badań, eksperymentów i tworzenia odpowiednich technologii doprowadziły do realizacji tego niecodziennego pomysłu. Został stworzony alternatywny system upraw i pod wodą stanęły nietypowe szklarnie.

Papież Franciszek wyszedł ze szpitala

Papież opuścił w środę rzymską klinikę Gemelli, w której przeszedł zabieg chirurgiczny. Jak podaje agencja Ansa, Franciszek jest już w Watykanie.

zobacz więcej

Podwodny ogród


Podwodny ogród składa się z sześciu akrylowych biosfer (każda wypełniona 2000 litrami powietrza), przymocowanych do dna morskiego za pomocą lin i śrub obciążających. Te przezroczyste kapsuły zawierają 90 rozsadników i unoszą się na głębokości od ponad 5 do 10 metrów pod powierzchnią wody. W doniczkach uprawiane są tam różne owoce, warzywa i zioła.

„Rośliny z ogrodu Nemo mają silniejszy smak w porównaniu do roślin naziemnych. Uniwersytet w Pizie przeprowadził testy laboratoryjne na naszej bazylii. Ich badania pokazują, że bazylia Nemo's Garden różni się od zwykłej bazylii” – zapewnia w rozmowie z „Lampoon Magazine” Luca Gamberini, syn pomysłodawcy projektu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aby utrzymać idealne dla roślin warunki, dane z biosfer, takie jak poziom tlenu i dwutlenku węgla, wilgotność, oświetlenie i temperatura, są przez cały czas monitorowane przez czujniki.

W roku 2018 region Ligurii nawiedził sztorm, który okazał się dla projektu niszczycielski. Zrujnowane zostały wszystkie uprawy i infrastruktura. Jednak obiekt został odbudowany i wydał właśnie pierwsze plony.

Zobacz także: Włosi sięgnęli po złoto Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej