RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

TSUE oddalił odwołanie Niemiec od wyroku Sądu UE ws. odnogi Nord Streamu

TSUE odrzucił odwołanie Niemiec ws. gazociągu OPAL (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
TSUE odrzucił odwołanie Niemiec ws. gazociągu OPAL (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu. Stwierdził, że wbrew argumentacji Niemiec zgodność z prawem każdego aktu instytucji UE dotyczącego unijnej polityki energetycznej należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej.

Wyrok TSUE: System odpowiedzialności sędziów w Polsce niezgodny z prawem UE

System odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W...

zobacz więcej

W 2016 r. Niemcy przedłożyły Komisji Europejskiej wniosek o zmianę zasad korzystania z gazociągu OPAL. KE wydała decyzję, w której zmieniła warunki eksploatowania tej nitki, umożliwiając rosyjskiemu koncernowi Gazprom korzystanie w praktyce z całej przepustowości odnogi Nord Streamu.

Spowodowało to redukcję przepływu gazu gazociągami jamalskim i Braterstwo, transportującymi gaz z Rosji do Unii Europejskiej przez Białoruś i Ukrainę.

Spór Polski i Niemiec o OPAL


Polska, popierana przez Łotwę i Litwę, wniosła do Sądu Unii Europejskiej sprawę o stwierdzenie nieważności decyzji KE, o którą zawnioskowały Niemcy. Zdaniem Polski przyznanie nowego wyłączenia dla gazociągu OPAL zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu w UE, w szczególności w regionie Europy Środkowej.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Niemiecki publicysta: UE dzieli Europę. Czas na przestrzeganie traktatów

Trzy lipcowe dni wstrząsają Europą do fundamentów. Konflikt o to, czy pierwszeństwo ma krajowe prawo konstytucyjne, czy prawo UE, eksploduje. Czy...

zobacz więcej

Sąd UE wyrokiem z 10 września 2019 r. przyznał rację Polsce. Stwierdził nieważność decyzji KE z 2016 r. w związku z naruszeniem zasady solidarności energetycznej.

Niemcy wniosły jednak do TSUE odwołanie od tego wyroku, podnosząc przede wszystkim, że solidarność energetyczna jest jedynie pojęciem o charakterze politycznym, nie zaś prawnym.

W czwartek TSUE oddalił odwołanie Niemiec. Stwierdził ponadto, że wbrew argumentacji Niemiec „zgodność z prawem każdego aktu instytucji UE wchodzącego w zakres jej polityki w dziedzinie energetyki należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej