RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ponad 40 proc. wyleczonych z COVID–19 ma objawy choroby po trzech miesiącach

Najczęściej symptomy COVID–19 występują u kobiet powyżej 30. roku życia (fot. Shutterstock/lina Troeva)
Najczęściej symptomy COVID–19 występują u kobiet powyżej 30. roku życia (fot. Shutterstock/lina Troeva)

U ponad 40 proc. osób wyleczonych z COVID–19 występują objawy choroby po trzech miesiącach od infekcji SARS–CoV–2 – wynika z badania portugalskich wirusologów ze szpitala Sao Joao w Porto.

COVID-19 a szczepionki mRNA. Nowe wyniki badań

Szczepionki Moderny i Pfizera przeciwko COVID-19 mogą zapewniać odporność przeciwko chorobie na lata, a być może nawet na całe życie – sugerują...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według Margaridy Tavares, koordynatorki zespołu badawczego, który przeprowadził badanie w pierwszej połowie 2021 r., najczęściej symptomy COVID–19 po ponad kwartale od przebycia choroby występują u kobiet powyżej 30. roku życia.

Portugalska wirusolog sprecyzowała, że po trzech miesiącach od wyzdrowienia z COVID–19 objawy tego schorzenia występowały u ponad 40 proc. z łącznego grona 3064 osób uczestniczących w studium. Dodała, że wszyscy badani pacjenci przechodzili infekcję SARS–CoV–2 z objawami COVID–19.

W komunikacie z przeprowadzonego badania zespół wirusologów z Porto wskazał, że najczęstszym objawem po przejściu COVID–19 jest poczucie zmęczenia. Występowało ono u 29,4 proc. osób mających symptomy przebytej choroby.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Szczepionki przeciw COVID-19. Skuteczne w badaniach klinicznych i w „realnym świecie”

Szczepionki przeciwko COVID–19 są skuteczne nie tylko w badaniach klinicznych, lecz również w tzw. realnym świecie – wykazały analizy w USA....

zobacz więcej

Innym częstym objawem po infekcji koronawirusem są, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w Porto, zaburzenia snu. Cierpiało na nie 26,7 proc. uczestników badania, którzy po trzech miesiącach deklarowali symptomy infekcji SARS–CoV–2.

Często deklarowanymi przez uczestników zaburzeniami u wyleczonych z COVID–19 były również stany depresyjne, a także zaniki pamięci. Wskazywało na nie odpowiednio 21,5 proc. i 20,3 proc. osób mających objawy tej choroby po trzech miesiącach od wyleczenia.

W formularzach wypełnionych przez badanych, u których wciąż widoczne były symptomy zakażenia koronawirusem, wskazywano też na trudności w zachowaniu koncentracji (15,4 proc.), silne bóle głowy (13,3 proc.), kłopoty z oddychaniem (10 proc.), a także na utrzymujący się brak węchu (6,9 proc.).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej