RAPORT

Pogarda

Skandal w Opolu. Miasto murem za Strajkiem Kobiet, znieważyli żarliwego katolika

Marta Lempart ze Strajku Kobiet i Arkadiusz Wiśniewski (fot. PAP/Paweł Supernak; Forum/ALEKSANDRA SZMIGIEL)
Marta Lempart ze Strajku Kobiet i Arkadiusz Wiśniewski (fot. PAP/Paweł Supernak; Forum/ALEKSANDRA SZMIGIEL)

Najnowsze

Popularne

Kapituła pod przewodnictwem prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego przyznała Strajkowi Kobiet nagrodę w konkursie im. Jana Całki. Pamięć o działaczu społecznym, który był gorliwym katolikiem, wykorzystano do odznaczenia ruchu żądającego ustami Marty Lempart „wypierd**** religii ze szkół!”. „Strajk Kobiet nie walczył o możliwość legalnego zabijania dzieci w okresie prenatalnym” – tłumaczy się teraz Urząd Miasta Opola.

„Hańba!” Prezydent Wrocławia wybuczany za nagrodę dla Marty Lempart

Liderka Strajku Kobiet Marta Lempart odebrała w czwartek Nagrodę Wrocławia. Gdy prezydent miasta Jacek Sutryk szedł na uroczystości, na jego drodze...

zobacz więcej

Przedstawicielki Strajku Kobiet domagały się m.in. legalnej aborcji i szerokiej edukacji seksualnej dla dzieci. – Chcemy świeckiego państwa, w tym zaprzestania finansowania Kościoła z budżetu. Wypier**** z religią ze szkół – grzmiała Marta Lempart, liderka protestów. Podczas manifestacji niszczono fasady kościołów i przerywano msze.

Tymczasem Opole postanowiło uhonorować Strajk Kobiet nagrodą imienia legendy opolskiej Solidarności i żarliwego katolika Jana Całki. TVP Opole zapytało ratusz, jak to możliwe. „Dwa tygodnie urząd tworzył odpowiedź na 3 pytania” – piszą teraz dziennikarze i publikują treść nadesłanych im odpowiedzi.

Zobacz takż:   Lempart wyznaje: Jestem w fatalnej sytuacji finansowej

„Kapituła konkursu nie kieruje się nauką Kościoła, a Strajk Kobiet nie walczył o możliwość legalnego zabijania dzieci w okresie prenatalnym. Protesty miały charakter szerszy i rozwojowy. Strajk Kobiet był powszechnym i ogólnopolskim protestem kobiet wobec ograniczania ich praw i sprowadzania do roli maszyn do rodzenia dzieci. Przypomnijmy, że strajki wybuchły w proteście na decyzję Trybunału Julii Przyłębskiej” – napisano.

Burza w studiu TVN. Sędzia obraził polityka. Potem był zaskoczony pytaniem

Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” zaatakował w studiu wiceministra Jacka Ozdobę i zarzucił mu, że należy do...

zobacz więcej

Główne motto „wypierd***”?


Przypomnijmy, że Opolem od 2014 roku rządzi Arkadiusz Wiśniewski, były działacz Platformy Obywatelskiej, dziś blisko współpracujący m.in. z Rafałem Trzaskowskim.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy Urząd Miasta Opola przekonuje, że „Jan Całka przez całe swoje życie walczył z władzą, która pozbawiała ludzi praw obywatelskich, dziś zatem z pewnością stanąłby po stronie krzywdzonych kobiet, stąd też decyzja o przyznaniu wyróżnienia”.

Zobacz także:   Radziła innym „wyp***lać”. Chciała zostać dyrektorem w placówce kultury

„Strajk Kobiet w swej złożoności i różnorodności przedstawiał niezliczone hasła i motta, stąd twierdzenie jakoby miał jedno główne hasło (czyli "Wypierd***" - przyp. red.) jest zbyt dużym uproszczeniem i nadużyciem faktycznej sytuacji i przebiegu strajków w różnych częściach kraju, w tym również w Opolu” – stwierdzono.

Polsce grozi polexit? Jeśli tak, Unię opuszczą też Niemcy i Francja

Polexit! – grzmią politycy Platformy Obywatelskiej po tym, jak Trybunał Konstytucyjny ocenił, że Polska nie musi respektować postanowienia TSUE....

zobacz więcej

„Jestem w szoku, bo Całka był katolikiem”


„Zastanawiam się, jak daleko jeszcze posunie się prezydent Opola w swoich umizgach do skrajnie lewicowego elektoratu” – komentuje teraz dyrektor TVP Opole Mateusz Magdziarz.

Zmarły pięć lat temu Jan Całka to zasłużony działacz Solidarności i jej szef na Opolszczyźnie w latach 1989-92.

Zobacz także:   Sędzia Ścisłowska o haśle „Wypier***ać”: Grzeczny protest nie miałby sensu, nikt nie zwróciłby uwagi

Co ważne, Urząd Miasta Opola od czterech lat organizuje konkursy im. Jana Całki. Nagradzane są w nim osoby i podmioty szczególnie zasłużone w działalności społecznej.

Obecna sytuacja wywołuje mnóstwo kontrowersji, bo Jan Całka był katolikiem. Wiara była dla niego ważna, a ponieważ nie krył się z nią publicznie, w latach 60. został za to wyrzucony ze studiów.

Komentując decyzję kapituły Marek Stelmach z NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego zaznaczył, że Strajk Kobiet wyróżnia się wulgarnością i atakowaniem Kościoła katolickiego, a ich nadrzędnym celem było obalenie demokratycznie wybranego rządu i powszechna aborcja. – Jestem w szoku, bo Jan Całka był katolikiem – zaznaczył w rozmowie z TVP Stelmach.

„Jak terrorysta z granatnikiem”. Ikonowicz i Śpiewak wyśmiali Lempart

– Mam wrażenie, że Marta Lempart przerzuciła się z deweloperki na politykę i kręci swoje lody – powiedział aktywista Jan Śpiewak. Podobnego zdania...

zobacz więcej

Liderka protestów z zarzutami


 – Wyróżnienie dla Strajku Kobiet to sprzeniewierzenie. Wyraża poglądy prezydenta miasta, a nie Jana Całki. Sądzę, że on by tego nigdy nie zaakceptował – mówi także Antoni Duda, szef Inteligencji Katolickiej w Opolu. Zaznacza, że radykalne poglądy Strajku Kobiet być może odpowiadają poglądom prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, ale na pewno nie poglądom Jana Całki.

Zobacz także:   Sprawy sądowe Lempart. „Znaleźli odwagę, żeby postawić mi zarzuty”

Przypomnijmy, że w lutym prokuratura przedstawiła liderce Strajku Kobiet zarzuty dotyczące m.in. znieważenia funkcjonariuszy policji i sprowadzenia zagrożenia dla życia ludzi w czasie epidemii. Jeden z zarzutów dotyczy pochwalenia niszczenia kościołów. 

Zdaniem prokuratury: „26 października 2020 r. (...) podczas wywiadu przeprowadzonego na antenie Radia Zet przez dziennikarkę Beatę Lubecką, Marta Lempart pochwalała popełnianie przestępstw polegających w szczególności na niszczeniu fasad budynków kościołów oraz złośliwym przeszkadzaniu publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła, tj. o czyn z art. 255 par. 3 k.k.".

Grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej