RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd: Volkswagen musi wypłacić tysiące odszkodowań. Każde z nich to 3 tys. euro

Volkswagen musi wypłacić odszkodowania (fot. Shutterstock)
Volkswagen musi wypłacić odszkodowania (fot. Shutterstock)

Tysiące holenderskich właścicieli Volkswagena ma prawo do odszkodowania, orzekł w środę sąd w Amsterdamie. Wyrok jest związany z manipulowaniem przez koncern oprogramowaniem, które wskazywało na mniejszą emisję spalin.

Ruszył nabór wniosków o dotację do zakupu samochodów elektrycznych

Ruszył nabór wniosków o dotację dla osób fizycznych do zakupu samochodów elektrycznych z programu „Mój elektryk”. Dotacja dla nabywców...

zobacz więcej

W 2015 r. Volkswagen przyznał się do manipulowania oprogramowaniem, które było instalowane w samochodach z silnikiem diesla. W konsekwencji wyglądało to, jakby pojazdy emitowały mniej spalin niż w rzeczywistości.

W niektórych krajach koncern był zmuszony do wypłaty miliardowych odszkodowań. W Niderlandach pozew przeciwko Volkswagenowi, a także dostawcy oprogramowania firmie Bosch i holenderskim dealerom samochodów marki VW, złożyła fundacja „Car Claim”.

W środę sąd w Amsterdamie uznał, iż każdy, kto kupił nowego Volkswagena, Audi, Seata lub Skodę z „oprogramowaniem oszukującym”, ma prawo do odszkodowania w wysokości 3000 euro.

„Każdy, kto kupił samochód ma prawo oczekiwać, iż będzie on spełniał określone prawem normy. Jeżeli tak nie jest, pojazd ma mniejszą wartość” – uzasadniał sędzia.

Czytaj także: Tesla wycofuje tysiące pojazdów ze sprzedaży. Z jakiego powodu?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej