RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Burze nad Śląskiem i Małopolską. Strażacy zasypywani są zgłoszeniami

Nasz czytelnik przesłał do portalu tvp.info zdjęcia z Krzeszowic (fot.Twoje Info)
Nasz czytelnik przesłał do portalu tvp.info zdjęcia z Krzeszowic (fot.Twoje Info)

W związku z burzami przechodzącymi w środę po południu nad woj. śląskim strażacy z tego regionu otrzymali do godz. 20 łącznie 540 zgłoszeń, w tym m.in. o kilkunastu uszkodzonych dachach.

Wielki „smok” nad Toruniem tuż przed burzą! Zdjęcie od czytelnika

„Przesyłam zdjęcie podniebnego smoka zwiastującego burzę nad Toruniem” – nasz czytelnik Roman przesłał na platformę Twoje Info zdjęcie wczorajszego...

zobacz więcej

Jak poinformowała ok. godz. 20 rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, do tego czasu w związku z burzami do strażaków w regionie napłynęło 540 zgłoszeń, w tym o kilkunastu uszkodzonych dachach. – Nadal napływają nowe – podkreśliła Gołębiowska. Jak dotąd najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: zawierciańskim oraz częstochowskim.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Sporo interwencji w związku z burzami odnotowali strażacy także w Małopolsce. Jednostki PSP zasypywane są cały czas zgłoszeniami.

Największym problemem dla kierowców mogą być gałęzie, które blokują drogi, np. DK 44 w okolicach Zatora. Z kolei nad Bolesławiem przeszła trąba powietrzna. Z tego powodu strażacy z Olkusza odebrali 50 zgłoszeń.

Nasz czytelnik poinformował portal tvp.info, że burza dotarła także do miejscowości Krzeszowice (powiat krakowski). Podzielił się stamtąd zdjęciami.

„Pogoda diametralnie się zmieniła”. Gradobicie w Małopolsce [GALERIA]

„O godzinie 13.30 rozhulała się nawałnica. Mimo prognoz od rana na niebie nic na to nie wskazywało. Mapy z aktualnymi wyładowaniami wskazywały, że...

zobacz więcej

Ostrzeżenie RCB i IMGW


Burze z gradem o różnej intensywności prognozowane są w środę na większości obszaru Polski. W Małopolsce, województwie świętokrzyskim, na Śląsku i Opolszczyźnie, a także w Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim, na Warmii i Mazurach oraz w południowej części Pomorza - obowiązują ostrzeżenia stopnia drugiego. Dla pozostałego obszaru Pomorza oraz województwa zachodniopomorskiego i dolnośląskiego wydano alert stopnia pierwszego.

Najtrudniejsza sytuacja ma być na Mazowszu, Śląsku, w województwie łódzkim oraz wschodnich powiatach województwa wielkopolskiego, dla których wydano alert najwyższego, trzeciego stopnia. Tam burzom towarzyszyć mają ulewne opady deszczu wynoszące przeważnie od 30 do 60 l/mkw., choć lokalnie dochodzące aż do 90 litrów na metr kwadratowy. Porywy wiatru wynieść mogą nawet 120 km/h. Miejscami padać będzie grad.

Jednocześnie - za wyjątkiem Dolnego Śląska oraz województwa zachodniopomorskiego - wciąż w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść do 33 stopni, a temperatura minimalna w nocy sięgnie 22 stopni Celsjusza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej