RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polsce grozi polexit? Jeśli tak, Unię opuszczą też Niemcy i Francja

Przywódcy Francji i Niemiec: Emmanuel Macron i Angela Merkel (fot. Axel Schmidt - Pool/Getty Images)
Przywódcy Francji i Niemiec: Emmanuel Macron i Angela Merkel (fot. Axel Schmidt - Pool/Getty Images)

Polexit! – grzmią politycy Platformy Obywatelskiej po tym, jak Trybunał Konstytucyjny ocenił, że Polska nie musi respektować postanowienia TSUE. Przekonują, że niewykonanie wyroku unijnego trybunału będzie jednoznaczne z wyjściem z Unii. Tymczasem Niemcy nie wykonali już trzech postanowień TSUE, Włosi dziewięciu, a Grecy… aż dwunastu.

Po decyzji TSUE. Prof. prawa: Unia nie trzyma się zasad

Trybunał Sprawiedliwości znów wyraził zastrzeżenia do polskiego wymiaru sprawiedliwości, chociaż podobne rozwiązania funkcjonują też w innych...

zobacz więcej

Przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej.

„Dzisiejsze orzeczenie pseudo-TK to prawny Polexit” – napisała na Twitterze Małgorzata Kidawa–Błońska z PO.

Zobacz także ->  Kaleta: System w Polsce jak w Hiszpanii i decyzją sędzi z Hiszpanii ma być zawieszony

Jej partyjna koleżanka Elżbieta Łukacijewska dodała z kolei: „Właśnie w Polsce rozpoczął się Polexit!”

„W zakresie prawa #PolExit staje się faktem” – oceniła Katarzyna Lubnauer.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

O tym, że jeśli Polska nie wykona wyroku TSUE będzie zmuszona opuścić Unię Europejską, przekonany jest również Donald Tusk. „Wbrew pisowskiej propagandzie, nikt nikogo w Unii nie trzyma na siłę” – zaznaczył.

Duże zmiany w Zjednoczonej Prawicy. „PiS pokazało siłę. To m.in. efekt Tuska”

Zaledwie kilkanaście dni po tym, jak media grzmiały o utracie większości sejmowej przez PiS, partia rządząca znów odzyskała kontrolę w parlamencie....

zobacz więcej

Tymczasem jak informowali w ubiegłym roku przedstawiciele polskiego MSZ, Polska miała wówczas na swoim koncie niewykonanie tylko jednego wyroku TSUE.

W tym samym momencie Grecy nie wykonali już dwunastu żądań sędziów Trybunału, Włosi dziewięciu, a Hiszpanie sześciu.

Na ścieżkę kolizyjną z unijnym prawem wchodziły również kraje uważające się za wzór praworządności – jak na przykład Niemcy, którzy nie podporządkowali się do ubiegłego roku aż trzem decyzjom TSUE.

Zobacz także ->  TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN

Tyle samo wyroków zbagatelizowali Portugalczycy, dwukrotnie robili to Belgowie i Irlandczycy, a jednokrotnie Francuzi, Szwedzi, Słoweńcy, Holendrzy, Węgrzy, Finowie, Duńczycy, Cypryjczycy, Rumunii czy Austriacy.

W kwietniu informowaliśmy na portalu tvp.info m.in. o tym, jak francuski rząd wezwał Radę Stanu (naczelny sąd administracyjny), by weszła w konflikt z TSUE. Więcej na ten temat   TUTAJ.

Innym razem Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał, że Europejski Bank Centralny naruszył prawo ws. QE (luzowania ilościowego), a orzeczenie TSUE wykracza poza kompetencje tej instytucji. Więcej   TUTAJ.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej