RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kaleta: System w Polsce jak w Hiszpanii i decyzją sędzi z Hiszpanii ma być zawieszony

Wiceminister Sebastian Kaleta (fot. EU Council / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)
Wiceminister Sebastian Kaleta (fot. EU Council / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)

TSUE znów ma zastrzeżenia do polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem rozwiązania wprowadzane w Polsce od lat funkcjonują w innych państwach UE i nie są podważane. „W Niemczech sędziów Sądu Najwyższego powołują politycy i TSUE to popiera” – zaznacza na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Polityk odniósł się również do sytuacji w Hiszpanii i decyzji sędzi TSUE pochodzącej z tego kraju.

Duże zmiany w Zjednoczonej Prawicy. „PiS pokazało siłę. To m.in. efekt Tuska”

Zaledwie kilkanaście dni po tym, jak media grzmiały o utracie większości sejmowej przez PiS, partia rządząca znów odzyskała kontrolę w parlamencie....

zobacz więcej

Polska nie musi respektować decyzji TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – orzekł w środę polski Trybunał Konstytucyjny.

Krótko przed wydaniem wyroku przez TK wiceprezes TSUE wydała postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych zobowiązujących Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zobacz także ->  TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN

„21 maja - Polska ma zamknąć natychmiastowo kopalnię w Turowie. 14 lipca - Polska ma zawiesić funkcjonowanie Sądu Najwyższego. Pani Rosario Silva de Lapuerta jednoosobowo podjęła takie decyzje wobec Polski. Pytanie kiedy zawiesi naszą Konstytucję, Sejm, Prezydenta” – napisał na Twitterze Sebastian Kaleta.

„Pilne!”. Zobacz, co w 2005 r. sędziowie mówili o konstytucji RP i prawie UE

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Mateusza Morawieckiego przepisy Traktatu o UE, w rozumieniu...

zobacz więcej

Wiceminister sprawiedliwości dodał, że w sprawie wokół Sądu Najwyższego problem dotyczy reformy KRS.

„System w Polsce jest taki jak w Hiszpanii i decyzją sędzi z Hiszpanii ma być zawieszony (mimo, że UE nawet nie ma kompetencji by to oceniać), a w Hiszpanii może funkcjonować” – zauważył Kaleta.

Zobacz także ->  „Działanie w interesie Niemiec”. Wiceminister o wnioskach Bodnara przed TK

„W Niemczech sędziów SN powołują politycy i TSUE to popiera” – dodał.

Polityk odniósł się również do informacji o tym, że zdaniem polskiego TK „zawieszanie przez TSUE przepisów dotyczących organizacji sądownictwa w Polsce jest działaniem poza kompetencjami przyznanymi Unii Europejskiej”.

„Ważny wyrok, który broni suwerenności Polski wobec bezprawnej uzurpacji organów UE” – stwierdził Kaleta.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej