RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Wojewoda unieważnił uchwałę „ograniczającą działania” pro life. Sąd wydał wyrok

Chodzi o fotografie, które przedstawiają „rzeczywisty skutek aborcji, jakim jest śmierć dzieci” (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Chodzi o fotografie, które przedstawiają „rzeczywisty skutek aborcji, jakim jest śmierć dzieci” (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

W listopadzie krakowscy radni przyjęli uchwałę uniemożliwiającą prowadzenie akcji organizacjom pro life prezentującym na ulicach skutki aborcji. Uchwałę poparli radni z partii Razem, Koalicji Obywatelskiej, Przyjaznego Krakowa oraz Krakowa dla Mieszkańców. Miesiąc później wojewoda małopolski w ramach uprawnień do kontroli legalności działań samorządu stwierdził nieważność tej uchwały. W środę decyzję wojewody utrzymał w mocy Wojewódzki Sąd Administracyjny, który oddalił skargę Rady Miasta Krakowa.

Lewicowi aktywiści zaatakowali kościół na pl. Trzech Krzyży w Warszawie

Trwa atak środowisk lewicowych na kościół św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie. Drzwi do budynku bronią działacze środowisk narodowych i...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie sędzia Andrzej Irla, sąd 7 lipca oddalił skargę w całości, a motywy tego orzeczenia zostaną wskazane w pisemnym uzasadnieniu wyroku, które zostanie sporządzone, jeśli zawnioskuje o to któraś ze stron. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec zapowiedział, że Rada skieruje sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Bezprawny zamach na wolność słowa”


Według Instytutu Ordo Iuris, pomimo pozornie neutralnej nazwy uchwała Rady Miasta Krakowa była „bezprawnym zamachem na wolność słowa" i "istotnie ograniczała możliwość działania w obronie życia lub zdrowia dzieci jeszcze nienarodzonych przy użyciu fotografii”.

„Autorami projektu była grupa działaczy skrajnie lewicowej partii Razem, co od samego początku wskazywało na jego ideologiczny charakter. Projekt uchwały, pod pozorem wprowadzania »przepisów porządkowych«, dokonywał bezprawnej uzurpacji kompetencji bowiem kwestie te zostały już uregulowane w Kodeksie wykroczeń. Radni otrzymali również aż trzy negatywne opinie” – czytamy na stronie Instytutu.

Jak podkreśla Instytut zwracały one uwagę na to, że uchwała krakowskich radnych „ingerowałaby w sposób wykonywania przez właściciela jego prawa własności”. Uchwała miała być także w kolizji z art. 40 ust. 3 i ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym.

Negatywnie do uchwały odniosła się też miejska Komisja Praworządności. – Wyrok krakowskiego sądu jednoznacznie potwierdza prawo organizacji pro life do ukazywania światu brutalnej prawdy o aborcji. Rada miasta nie może ograniczać tego prawa bezprawną uchwałą – podkreślił Nikodem Bernaciak, analityk Centrum Analiz Prawnych Instytutu Ordo Iuris.

Uchwała Rady Warszawy


Orzeczenie WSA w Krakowie zapadło w przeddzień uchwalenia przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy podobnej uchwały. Ma ona zakazywać poruszania się po stolicy pojazdami oklejonymi zdjęciami, napisami, plakatami, banerami lub transparentami przedstawiającymi zwłoki, szczątki ludzkie i części płodu ludzkiego oraz zawierającymi treści mające na celu ukazanie osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej w sposób „nieprawdziwy, a zarazem obraźliwy, ośmieszający lub poniżający w oczach opinii publicznej”.

 Więcej o tej uchwale przeczytasz tutaj.

„Z oprawcami nie rozmawia się spokojnie”. Frasyniuk wzywa do zamieszek

„Trzaskowskiemu przeszkadzały tęczowe flagi na krzyżach, Czarzastemu też, no to macie Z oprawcami nie rozmawia się spokojnie. Z opresyjną władzą...

zobacz więcej

Zdaniem Ordo Iuris, „krakowski wyrok powinien stać się istotnym punktem odniesienia” dla wojewody mazowieckiego, który ma 30 dni na stwierdzenie nieważności warszawskiej uchwały, która „podobnie jak krakowska zakazuje eksponowania fotografii przedstawiającej rzeczywisty skutek aborcji. Nie precyzuje jednak, kto miałby oceniać każdorazowo stopień prawdziwości danej informacji, uzależniając tę ocenę od wysoce nieprecyzyjnego kryterium »oczu opinii publicznej«.

Krakowscy radni podjęli uchwałę dotyczącą zakazu eksponowania drastycznych treści w przestrzeni publicznej Krakowa 18 listopada. Zapisali w niej, że zakazane będzie prezentowanie wizerunków zwłok lub ich fragmentów m.in. na plakatach, billboardach, tablicach reklamowych, pojazdach i przyczepach. Choć w dyskusji radni mówili, że istnieje poważne ryzyko, iż z powodów prawnych uchwałę tę uchyli wojewoda lub Wojewódzki Sąd Administracyjny, ostatecznie za jej przyjęciem opowiedziało się 25 osób, przeciw było 15. Klub radnych PiS złożył wotum separatum.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

WSA poparł decyzję wojewody


18 grudnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita z powodu wad formalnych unieważnił w całości tę uchwałę. W ocenie służb prawnych wojewody jej zapisy w istotnym stopniu naruszają porządek prawny obowiązujący w Polsce. W styczniu za wystąpieniem do sądu opowiedziało się 24 radnych, przeciw było 14.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec mówił wówczas, że zdaniem prawników uchwała ta mogła być uchylona przez wojewodę tylko w części - w zakresie dotyczącym karania, tych którzy łamaliby zakaz eksponowania drastycznych treści, ale nie w całości i nie w odniesieniu do meritum czyli zakazu prezentowania takich treści w Krakowie.

Przeczytaj również: Napad na kierowcę auta „Stop pedofilii”: działacz Lewicy chwali się udziałem

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej