RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Armia kupuje najnowsze czołgi Abrams. Prezes PiS: Supernowoczesne

Wicepremier Jarosław Kaczyński poinformował, że nasza armia wzbogaci się o dużą liczbę najnowszej wersji czołgów Abrams; dostawy prawdopodobnie w przyszłym roku. – To są czołgi supernowoczesne – powiedział wicepremier i podkreślił ich precyzję i skuteczność bojową. – To nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych. Będzie ich na tyle dużo, by mogły powstać cztery bataliony czołgów – wyliczył.

„Trzy miecze 2021” – wspólne manewry Polski, Litwy i Ukrainy. Podano szczegóły

W drugiej połowie lipca na zachodzie Ukrainy odbędą się ćwiczenia wojskowe brygady litewsko-polsko-ukraińskiej – poinformował Sztab Generalny Sił...

zobacz więcej

– Mamy dla państwa bardzo dobrą wiadomość: nasza armia w krótkim czasie – pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie, już w przyszłym roku – wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych w tej chwili na świecie (...) czołgów Abrams – powiedział wicepremier,prezes PiS Jarosław Kaczyński w Wesołej w Pierwszej Warszawskiej Brygadzie Pancernej.

Podkreślił, że chodzi o najnowszą wersję czołgów, „która wchodzi dopiero, jak to się mówi, na uzbrojenie armii amerykańskiej”.

– To są czołgi supernowoczesne, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewry, prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień, z ogromną precyzją i skutecznością. To nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych – powiedział.

Kaczyński podkreślił, że „tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć z tego przynajmniej cztery bataliony, czyli więcej niż to, co jest potrzebne dla powołania brygady czołgów”. – A więc poważna siła po tej stronie Wisły – ocenił.

– My stosujemy zasadę, że kto chce pokoju, ten musi szykować się do wojny. Otóż chcemy pokoju, ale w razie nieszczęścia nasza obrona będzie mocniejsza – dodał wicepremier. Jak doprecyzowało ministerstwo obrony, Polska kupi 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3. Kaczyński poinformował też, że jest opracowywany program rozbudowy i wzmocnienia Sił Zbrojnych, który obejmuje także nowe rozwiązania ustawowe.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Atak na Wojsko Polskie. Żaryn: Jesteśmy celem agresywnych działań Kremla

Każdego miesiąca skandale z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego podejrzanych o przestępstwa korupcyjne wstrząsają Polskę – czytamy na portalu...

zobacz więcej

– To już jest ostatnia faza (prac) – mówił. – Czasy i miejsce, w których żyjemy, tego wymaga, dlatego chcemy to uczynić. To nasz obowiązek; to jest wielkie przedsięwzięcie, nie ukrywam, że drogie (...), ale przy dzisiejszej sytuacji naszego kraju, a także różnych możliwościach, które daje światowy rynek finansowy, to jest możliwe do przeprowadzenia – zapewnił.

– Chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze. Jeszcze do dopracowania są pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo ono musi być rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja będzie przeprowadzona w krótkim czasie – zapewnił wicepremier.

Minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślił, że zakup czołgów Abrams „nie odbędzie się kosztem innych programów zbrojeniowych”. – To są dodatkowe pieniądze – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej