RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ryby uzależniają się od narkotyków w... ściekach

Ryby uzależniają się od narkotyków (fot. Shutterstock)
Ryby uzależniają się od narkotyków (fot. Shutterstock)

Resztki narkotyków wydalane przez organizm lądują w ściekach. Często oczyszczalnie nie mogą ich odfiltrować, więc uzależniają się od nich także ryby. Analiza ścieków w Berlinie wykazała, że spożycie kokainy w stolicy Niemiec wzrosła podczas pandemii koronawirusa. Ustalił to na początku czerwca niemiecki magazyn telewizyjny „Kontraste”.

Mikroplastik w rybach już od lat 50-tych. Badania naukowców

Ryby połykały miniaturowe kawałki plastiku już w latach 50. minionego wieku – uznali amerykańscy naukowcy, którzy przebadali wnętrzności...

zobacz więcej

Na podstawie analizy wynika, że pozostałości kokainy w ściekach w  Berlinie  podwoiły się od 2017 roku. Jak ustalono, jej konsumpcja zwiększyła się także w innych miastach w Niemczech. Ma to również wpływ na żywe organizmy w rzekach.

Czeski naukowiec Pavel Horky wraz ze swoim zespołem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze  ustalił, że od narkotyków  mogą się też uzależnić ryby. Eksperci zbadali wpływ takich substancji na pstrągi. Umieścili oni te ryby na 8 tygodni w akwariach właśnie z metamfetaminą o podobnym stężeniu, które czasami znajduje się też w środowisku naturalnym. Przez ten czas pstrągi przyzwyczaiły się do narkotyku.

Następnie trafiły one na 10 dni do zbiornika z czystą wodą. Co drugi dzień były wkładane do przyrządu, w którym mogły płynąć za strumieniem wody – świeżej bądź skażonej metamfetaminą. Ryby częściej wybierały wodę zmieszaną z narkotykiem. Dla porównania umieszczano tam również pstrągi, które nie miały kontaktu ze środkiem odurzającym. Te wybierały strumień świeżej wody.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Martwe ryby na brzegu rzeki, co najmniej 40 ton

Na brzegu najdłuższej libańskiej rzeki Litani leży co najmniej 40 ton martwych ryb, wywołujących trudny do zniesienia fetor, na który uskarżają się...

zobacz więcej

Według naukowców ryby pod wpływem narkotyków stają się także pasywne, co może przynieść negatywne konsekwencje w środowisku naturalnym. Przykładowo zwierzęta o zwolnionej reakcji mają trudności z ucieczką przed drapieżnikami.

Ponadto, eksperci z Pragi pozostałości substancji odurzających znaleźli w tkance mózgowej pstrągów. W wynikach badań dodali też, że „„nielegalna konsumpcja narkotyków odgrywa również nieoczekiwaną rolę w zanieczyszczaniu ekosystemów wodnych, do których odprowadzane są ścieki”.

Zobacz także: Berlińska policja walczy z „kokainowymi taksówkami”


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej