RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ustawa medialna. Jak Zachód radzi sobie z zagranicznymi właścicielami

We Francji udział kapitału zagranicznego w spółkach nadających naziemne programy rtv nie może przekraczać 20 proc. (fot. Shutterstock)
We Francji udział kapitału zagranicznego w spółkach nadających naziemne programy rtv nie może przekraczać 20 proc. (fot. Shutterstock)

Proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma doprecyzować już istniejące przepisy. Chodzi o zablokowanie możliwości kontrolowania polskich nadawców przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z opracowanego jeszcze za czasów rządów PO-PSL raportu wynika, że podobne, nawet surowsze przepisy są od lat zapisane w ustawach medialnych m.in. Francji czy Hiszpanii.

Opozycja: Zamach na wolne media. Rzecznik rządu: To niesprawiedliwe określenie wobec Austrii, Niemiec czy Francji

– Projekt zmian ustawy o radiofonii i telewizji jest doprecyzowaniem istniejących przepisów; obecnie polskie spółki medialne nie mogą mieć kapitału...

zobacz więcej

Koncentracja kapitału na rynku mediów jest jednym z podstawowych czynników mających wpływ na pluralizm mediów i dlatego monitorowanie oraz analizowanie jej poziomu jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania rynku audiowizualnego. Wynika to ze specyfiki przedsiębiorstw medialnych, które są, co prawda, podmiotami gospodarczymi, ale pełnią jednocześnie ważne funkcje społeczno-polityczne mając bezpośredni wpływ na kształtowanie opinii” – czytamy w raporcie KRRiT z 2015 r.

Francja


Jak stwierdzono w dokumencie, we Francji „osoba zagraniczna nie może ubiegać się o bezpośrednie lub pośrednie nabycie części kapitału lub prawa głosu na walnym zgromadzeniu spółki będącej w posiadaniu naziemnej koncesji radiowej lub telewizyjnej na program nadawany w języku francuskim, jeżeli nabycie to skutkowałoby podniesieniem udziału kapitału zagranicznego do ponad 20%. Za osobę zagraniczną uważa się: osoby fizyczne o obcym obywatelstwie, spółki, których większościowy kapitał nie należy, w sposób bezpośredni lub pośredni, do francuskich osób fizycznych lub prawnych jak również stowarzyszenia, których kierownictwo ma obce obywatelstwo”.

Zwolnione z tego warunku są podmioty, których kapitał lub udział w prawie głosu należy, w wysokości co najmniej 80%, do nadawców publicznych w państwach członkowskich Rady Europy.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Hiszpania


W Hiszpanii „w przypadku posiadania udziałów kapitałowych lub prawa głosu przez osoby fizyczne lub prawne spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego stosuje się »zasadę wzajemności« w traktowaniu podmiotów, ale udział kapitału takich podmiotów nie może przekraczać 50%” – napisano w dokumencie KRRiT.

Przeczytaj również: Kołodziejski: Nie ma nacisków politycznych na KRRiT, ale są próby

Niemcy


Z kolei w Niemczech pozycja rodzimych podmiotów jest na tyle silna, że nawet bez regulacji ze strony państwa inwestycje zagraniczne nie zagrażają ich dominacji. Raport Instytutu Staszica z 2017 r przypomina jednak, że mimo to, jeśli takie inwestycje się zdarzą, wywołują „społeczną burze i polityczną dyskusję”. „Tak było między innymi, kiedy brytyjski Mecom przejął udziały w wydawnictwie Berliner Verlag w 2005 roku, wydającym m.in. »Berliner Zeitung«. Ostatecznie przejęcie przez brytyjskie przedsiębiorstwo medialne nie zachwiało silną pozycją niemieckich przedsiębiorstw w całym rynku prasowym, natomiast zmieniło jedynie obraz rynku detalicznej sprzedaży” – napisali analitycy instytutu. 

Obecnie KRRiT opracowuje aktualny raport o zagadnieniach koncentracji własności na rynku mediów w wybranych krajach.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej