RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prezydent wręczył nominacje nowym ministrom w swojej kancelarii

Prezydent Duda ma nowych ministrów (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)
Prezydent Duda ma nowych ministrów (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w swej kancelarii. Odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej i powołał na to stanowisko Jakuba Kumocha. Z kolei Bogna Janke została sekretarzem stanu w KPRP - będzie odpowiedzialna za dialog społeczny.

Nowi ministrowie w Kancelarii Prezydenta. Znamy nazwiska

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wręczy nominacje dwojgu nowym ministrom w swojej Kancelarii. Pierwszym z nich – o czym informowały media – jest...

zobacz więcej

Krzysztof Szczerski, który obejmie funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ, został odznaczony podczas uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej”.

– Dziś jest szczególny dzień – rocznica oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów, więc oficjalnej wiadomości, że będę sprawował urząd prezydenta RP przez drugą kadencją, że podejmujemy kolejne wyzwanie, ale przede wszystkim będziemy kontynuowali to, co zostało zrobione – mówił Andrzej Duda.

Dokonując zmian w swej kancelarii prezydent podkreślił, że odnosi ona sukcesy, czego dowodzi według niego m.in. wygrana w ubiegłorocznych wyborach. – A wszyscy wiemy, że funkcjonujemy na co dzień w niełatwych warunkach, w niełatwym otoczeniu politycznym, w niełatwym otoczeniu medialnym, bywa, że i w niełatwym otoczeniu międzynarodowym – mówił prezydent.

Prezydent podziękował prof. Szczerskiemu


– Zawsze powtarzam, że w przestrzeni międzynarodowej nie ma pustych miejsc, wszystkie miejsca od stuleci są zajęte. I jeżeli ktoś chce się posunąć do przodu i poszerzyć swoją pozycję, to zawsze się to odbywa kosztem innych, nie są z tego zadowoleni i są gotowi wytoczyć najpotężniejsze działa, żeby bronić swojej pozycji, swoich stref wpływu, swoich interesów. Jest to twarda walka, w której bardzo często łokcie są do krwi otarte – dodał.

Prezydent podziękował prof. Szczerskiemu, który – jak mówił – był z nim w kancelarii od pierwszego dnia po wyborze na prezydenta RP. – To miało dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ pan minister był i jest najlepszym specjalistą od spraw międzynarodowych, z jakim kiedykolwiek spotkałem się w swoim najbliższym otoczeniu – oświadczył Andrzej Duda.

– Może pan śmiało podpisać się jako współautor pod każdym sukcesem międzynarodowym, który przez te sześć lat tutaj, w Kancelarii Prezydenta nastąpił, a było ich bardzo wiele – powiedział prezydent, podkreślając, że jest przekonany, że polskie interesy, które Szczerski będzie reprezentował jako stały przedstawiciel RP przy ONZ, będą tam dobrze prowadzone.

Szczerski: Biden w Europie - raczej spotkanie na najwyższym szczeblu NATO [WIDEO]

Nowy prezydent USA Joe Biden może wziąć udział w specjalnym spotkaniu na najwyższym szczeblu NATO w Brukseli. Jeśli by do tego doszło, to myślę, że...

zobacz więcej

Mówiąc o nowych ministrach w KPRP Andrzej Duda oświadczył, że zaimponowała mu wiedza, dynamika w działaniu i determinacja Jakuba Kumocha, który zastąpi Szczerskiego na stanowisku szefa Biura Polityki Międzynarodowej. Wskazywał też na fakt, iż relacje z Turcją znalazły się na tak wysokim poziomie jest zasługą działalności ambasadorskiej Kumocha.

Prezydent o nowych współpracownikach


Według prezydenta, Kumoch jest „doskonałym znawcą dyplomacji, polityki międzynarodowej i realiów politycznych”. – Wierzę, że te rozliczne talenty, które pan minister ma, będą mogły być tutaj dobrze spożytkowane dla Rzeczypospolitej – dodał.

Prezydent zapowiedział, że Bogna Janke będzie odpowiedzialna w jego Kancelarii za dialog społeczny – będzie pełniła merytoryczny nadzór nad Biurem Dialogu i Korespondencji.

– Znamy się od dobrych kilku lat i muszę powiedzieć, że (przy. red. - Bogna Janke) zawsze robiła na mnie ogromne wrażenie jako osoba, jako kobieta, takim niezwykłym ciepłem, spokojnym podejściem, umiejętnością słuchania drugiego człowieka i takim zainteresowaniem, które okazuje drugiemu człowiekowi, co jest rzadkie, co wymaga osobistych predyspozycji i osobistego talentu. Pani minister ten talent ma – powiedział Andrzej Duda.

Mąż nowej minister rezygnuje


W mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta udostępniono krótkie nagrania-wizytówki nowo powołanych ministrów.

„Do przedwczoraj byłem ambasadorem w Turcji, a wcześniej w Szwajcarii i Liechtensteinie. Dzisiaj prezydent RP powierzył mi obowiązki sekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej (...). Po dziewięciu latach wracam do Polski i jest to dla mnie olbrzymi zaszczyt, że mogę dołożyć swoje okrążenie w tej wielkiej sztafecie budowania pozycji międzynarodowej Polski” – powiedział Kumoch.

Wskazywał, że każde państwo, każdego dnia walczy o to, by było jak najsilniejsze, jak najbardziej poważane, a jego interesy były w jak najlepszym stopniu chronione. – Polska jest jednym z tych państw. Polska walczy o swoją pozycję, jak każde inne państwo na świecie. Jeżeli ja mogę w jakikolwiek sposób tę walkę wesprzeć, to będzie to dla mnie ukoronowanie całej mojej dotychczasowej kariery dyplomatycznej – oświadczył nowy szef BPM.

Bogna Janke zapewniła, że Pałac Prezydencki jest otwarty na spotkania. „Pan prezydent Andrzej Duda obiecał to w swoich kampaniach wyborczych i teraz chce ten element jeszcze wzmocnić. Zaproponował mi, abym w jego imieniu zaprosiła państwa do rozmowy” – oświadczyła Janke.

Krzysztof Szczerski: Mamy dobre relacje z administracją Bidena

Relacje atlantyckie były jednym z tematów obrad pierwszego spotkania Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, stanowiącego część Biura...

zobacz więcej

We wtorek Igor Janke, mąż Bogny Janke i jeden z partnerów R4S – spółki zajmującej się usługami z zakresu public relations - poinformował, że w związku z nominacją żony kończy działalność w branży PR.

„Komunikat osobisty. Kończę działalność w branży PR/PA. Moja żona obejmuje funkcję publiczną i uznałem, że dla czystości zasad tak będzie lepiej. Dziękuję koleżankom i kolegom zR4S Consulting za ponad 2,5-roczne arcyciekawe doświadczenie. Nie zwalniajcie tempa! Ja udaje się w innym kierunku. Teraz porządkowane spraw i wakacje. We wrześniu rozpoczynam nowy, ciekawy i mam nadzieję pożyteczny projekt. Czeka mnie kolejna rewolucja w życiu zawodowym” – napisał na Twitterze.

Osiągnięcia nowych ministrów


Jakub Kumoch w latach 2016-2020 pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, przyczynił się m.in. do nagłośnienia pracy grupy Aleksandra Ładosia i faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

Wcześniej pracował jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety "Dziennik". Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych; brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Kumoch z wykształcenia jest orientalistą i politologiem - ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mówi biegle w języku: tureckim, angielskim, francuskim, chorwackim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim. Posługuje się również m.in. językiem ukraińskim i arabskim.

Bogna Janke od 1998 r. pracowała jako dziennikarka i reporterka, m.in. w Polskiej Agencji Prasowej i TVN24. Jako przedsiębiorca była wydawcą lokalnego tygodnika „Gazeta Południa” - ukazującego się na terenie powiatu piaseczyńskiego. W latach 2006 do 2021 r. także ogólnopolski portal blogowy SALON24.

Była wolontariuszką Fundacji Świętego Mikołaja w projekcie „Mama w pracy”, a następnie fundatorką i prezesem Fundacji Warszawskie Szpitale Polowe, której celem było stworzenie ekspozycji upamiętniającej szpitale polowe z Powstania Warszawskiego. Stworzyła serwis internetowy www.szpitale1944.pl. Janke ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim, jest absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Neofilologii UW.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej