RAPORT

Tusk kontra Tusk

Mandaty do 5 tys. zł, punkty karne ważne 2 lata. Rząd chce zaostrzyć przepisy

Rząd zaostrza kary za przestępstwa i wykroczenia drogowe (fot. Shutterstock)
Rząd zaostrza kary za przestępstwa i wykroczenia drogowe (fot. Shutterstock)

Mandaty do 5 tysięcy złotych za przekroczenie prędkości, wyższe OC dla nagminnych piratów drogowych, punkty karne będą kasowane po dwóch latach, a sprawcy przestępstwa umyślnego ze skutkiem śmiertelnym będą musieli liczyć się z wypłacaniem renty ofierze bądź jego rodzinie.

Kierowca z dwoma promilami spowodował wypadek. Jego pasażer nie żyje

Dwa promile alkoholu miał 25-letni kierowca, który spowodował śmiertelny wypadek drogowy na trasie Osieczna – Zimne Zdroje (woj. pomorskie). Jego...

zobacz więcej

Założenia zmian w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw przyjęła we wtorek rada ministrów. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest priorytetem rządu. Zaproponowane rozwiązania realizują zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego z exposé” – podkreślono w informacji na stronie rządu.

Wśród najważniejszych zmian są takie, które umożliwiają nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia.

Wyższe mandaty


Podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszanie praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszanie dopuszczalnych prędkości jazdy.

Podwyższono także maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym.

Podwyższono również mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł. Wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Surowsze kary dla pijanych kierowców


Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących po pijanemu. Zaostrzenie kar będzie dotyczyć: „prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości; przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego; przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny”.

Jechał wężykiem, wjeżdżał na pobocze. Z ponad trzema promilami

Ponad 3,5 promila alkoholu miał kierowca zatrzymany do kontroli drogowej w okolicach Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie). Złamał przy tym sądowy...

zobacz więcej

Umożliwione ma być też orzeczenie renty dla ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę bezpośrednio w postępowaniu karnym. Przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

Co dalej z punktami karnymi i ich kasowaniem


Zaproponowano wprowadzenie instytucji czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nie posiadająca wymaganego uprawnienia: czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu na trzy miesiące; wprowadzenie kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł.

Miałby się także zmienić system dotyczący punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

Uzależniona ma być wysokość składki OC od liczby punktów karnych. Firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd do systemu CEPiK i dzięki temu będą mogły dostosować stawki ubezpieczenia do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 roku zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których 2 491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8 805 ciężko. Co istotne, prawie 90 proc. z nich wydarzyło się z winy kierujących. W 2020 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej