RAPORT

Tusk kontra Tusk

Litewskie władze: Wzrost nielegalnej migracji z Białorusi to agresja hybrydowa

Według Litwy wzrost nielegalnej migracji z Białorusi to agresja hybrydowa (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)
Według Litwy wzrost nielegalnej migracji z Białorusi to agresja hybrydowa (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)

Litewski Sejm przyjął we wtorek rezolucję uznającą wzrost nielegalnej migracji z Białorusi za agresję hybrydową. W dokumencie stwierdza się, że obcokrajowcy nielegalnie przekraczający granicę są wykorzystywani przez władze w Mińsku do destabilizowania sytuacji na Litwie.

Turcja pomoże Litwie w kwestii nielegalnych migrantów z Białorusi

Turcja jest gotowa, by rozszerzyć swoje wsparcie i podzielić się z Litwą wiedzą w sprawie nielegalnych migrantów z Białorusi – poinformował w...

zobacz więcej

Rezolucję poparło 56 posłów w 141-osobowym parlamencie, dwóch głosowało przeciwko, a 24 wstrzymało się od głosu.

W dokumencie wyraża się zaniepokojenie, że „ta hybrydowa agresja może zostać wykorzystana jako podstawa do stworzenia nowych zagrożeń w kontekście” zbliżających się dużych rosyjskich manewrów Zapad.

W związku z tym parlament proponuje rządowi wykorzystanie litewskich sił zbrojnych do wzmocnienia ochrony granicy państwowej między Litwą i Białorusią oraz zbudowania w jak najkrótszym czasie płotu granicznego.

Proponuje się, aby organizatorzy nielegalnych przepływów migracyjnych, w tym białoruskie osoby fizyczne i prawne, zostali pociągnięci do odpowiedzialności oraz objęci sankcjami krajowymi i unijnymi.

Nielegalna migracja z Białorusi. Litwa obsadzi granicę wojskiem

Litwa na granicy z Białorusią postawi wojskową barierę, by powstrzymać nielegalną migrację – oznajmiła premier kraju Ingrida Szimonyte.

zobacz więcej

W dokumencie jest też zapis, by cudzoziemcy z państw trzecich, którzy nielegalnie przekroczyli litewską granicę i nie posiadają dokumentów tożsamości (z wyjątkiem kobiet z dziećmi, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych i dzieci poniżej 16. roku życia), do czasu ustalenia ich tożsamości, byli traktowani jako potencjalni aktywni uczestnicy trwającego ataku hybrydowego. Powinni zatem podlegać innym warunkom przetrzymywania na Litwie.

Proponuje się rozpoczęcie kampanii informacyjnej w krajach pochodzenia nielegalnych migrantów, która ma odstraszać potencjalnych przybyszów i dążyć do powrotu nielegalnych migrantów do ich krajów pochodzenia.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W przypadku kontynuacji i nasilenia się agresji hybrydowej Sejm chce, by podjęto konsultacje z państwami członkowskimi NATO, przede wszystkim z USA, w sprawie zagrożenia integralności terytorialnej, niezależności politycznej i bezpieczeństwa państwa.

Nielegalni migranci z Białorusi. Litwa wprowadziła stan wyjątkowy

W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów z Białorusi Litwa w piątek wieczorem ogłosiła stan wyjątkowy. Premier kraju Ingrida Szimonyte...

zobacz więcej

Sejm zamierza też zwrócić się do państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej i innych instytucji, wzywając do solidarności i zapewnienia Litwie niezbędnego wsparcia w zwalczaniu agresji hybrydowej.

W ciągu minionej doby na granicy litewsko-białoruskiej zatrzymano kolejnych 56 migrantów. W tym roku nielegalnie przedostać się z Białorusi na Litwę próbowało co najmniej 1716 osób, 21-krotnie więcej niż podczas całego minionego roku. Wśród zatrzymanych większość stanowią obywatele krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

Rząd w Wilnie uważa, że jest to forma wojny hybrydowej prowadzonej przez Mińsk.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej