RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PGNiG chce produkować gaz z bioodpadów. Mają już prototyp instalacji

Spółka poinformowała, że powstał już prototyp instalacji (fot.  NurPhoto/Corbis via Getty Images)
Spółka poinformowała, że powstał już prototyp instalacji (fot. NurPhoto/Corbis via Getty Images)

PGNiG prowadzi badania nad zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Powstał prototyp innowacyjnej instalacji, która docelowo ma produkować biogaz – poinformowała spółka.

Inteligentna kopalnia. Smart Field ma zwiększyć wydobycie krajowego gazu

PGNiG rozpoczęło wdrażanie projektu Smart Field – wykorzystania zaawansowanych technologii cyfrowych w poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów....

zobacz więcej

„Rozwiązanie, nad którym pracują specjaliści z PGNiG i naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, oparte jest o założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Ma umożliwić konkurencyjną i skuteczną utylizację biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych w oparciu o technologię fermentacji beztlenowej i produkcję gazu fermentacyjnego, którego wskaźniki jakości będą pozwalały na dostosowanie go do standardów technicznych biometanu, a następnie sprężania go do standardów odnawialnej alternatywy dla CNG, czyli bioCNG” – wyjaśnia PGNiG.

Jak poinformowała spółka, powstał już prototyp instalacji, która ma zostać przetestowana w warunkach rzeczywistych, a następnie poddana pełnej komercjalizacji.

„Prace badawcze nad produkcją biometanu z bioodpadów, z którego następnie powstanie bioCNG, pozwolą nam na zdobycie know-how z zakresu wykorzystania zbieranej selektywnie biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych, a także na opracowanie formuły wielkoskalowych inwestycji związanych z produkcją bioCNG” – wyjaśnił cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński.

PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway razem z partnerami koncesyjnymi uruchomiło produkcję ze złoża Grasel na Morzu Norweskim – poinformowało PGNiG. Dzięki...

zobacz więcej

„To istotne pod względem rosnącego zapotrzebowania na sprężony gaz w transporcie, który w coraz większym zakresie będzie napędzany zielonymi paliwami. Rezultaty projektu pozwolą także na dywersyfikację portfela produktów na poziomie całej Grupy Kapitałowej PGNiG” – podkreślił Sekściński.

W pracach nad zagospodarowaniem odpadów komunalnych biorą udział naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

„Uzyskane wyniki badań pozwalają patrzeć z optymizmem na bioodpady jako potencjalnie duże źródło biometanu. Z kolei współpraca z tak silnym partnerem jak PGNiG daje nadzieję na szerokie wdrożenie opracowanej technologii w gospodarce” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii UPP, w której prowadzone są badania.

Zobacz także: PKN Orlen przeznaczy 3 mld zł na badania i rozwój Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej